Predajca rýb je zodpovedný za predaj a manipuláciu s rybami a za dodržiavanie všetkých veterinárnych požiadaviek na ochranu zvierat do momentu, kým rybu predá. Od tohto okamihu sa ryba stáva výlučným vlastníctvom kupujúceho.
Vyplýva to z usmernenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR), ktoré stanovuje podmienky ambulantného predaja rýb.
Čas prevozu má byť čo najkratší
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na neho upozorňuje v súvislosti s blížiacimi sa vianočnými sviatkami.
„V rámci ambulantného predaja rýb sa ich zabitie vykoná prednostne manuálnym úderom do hlavy,“ uvádza ďalej usmernenie.
ŠVPS SR vysoko odporúča každému kupujúcemu v maximálnej miere využiť možnosť usmrtenia ryby priamo na predajnom mieste alebo, v prípade živých rýb, maximálne minimalizovať dobu od kedy bola ryba vybratá z vody a daná opäť do vodného prostredia v príbytkoch kupujúcich.
Ryby vnímajú okolité prostredie
„Tak ako ostatné živočíchy aj ryby sú bytosti, ktoré vnímajú okolité prostredie, pričom prostredie mimo vody pôsobí na ryby stresujúco,“ dodáva. Po nákupe živej ryby je na zvážení každého kupujúceho ďalšia možnosť manipulácie s ňou.
Pri prenose živej ryby do domáceho prostredia je vhodné uprednostniť tašky, ktoré sú priedušné a z prírodných materiálov a vyhýbať sa prenosu týchto rýb v igelitových taškách.
Vypúšťanie nakúpených rýb do prírodných vodných tokov v zimnom období má pre ryby smrteľné dôsledky.