Státisíce žiakov a študentov na slovenských školách ostalo v tomto školskom roku bez mliečnych výrobkov. Ako ďalej upozorňuje Slovenský mliekarenský zväz, mnohé školy totiž hromadne vystupujú a zároveň sa nové odmietajú zapojiť do programu Školské mlieko.
Dôvodom má byť podľa zväzu sporné nariadenie vlády, ktoré vstúpilo do platnosti 1. augusta 2020. Je v ňom totiž uvedené, že „školské mliečne výrobky alebo školské ovocie a zelenina sa zmluvným žiakom neposkytujú v rámci školského stravovania“, čo podľa mliekarov dodávky mliečnych produktov pre školy mimoriadne skomplikovalo. Práve toto ustanovenie podľa prezidenta zväzu Stanislava Voskára vnieslo do systému chaos a neistotu.
Hromadne začali vystupovať z programu
„Administratívna záťaž, ktorá zrazu vznikla školám, spôsobila, že začali hromadne vystupovať z programu Školské mlieko, respektíve nové školy sa odmietajú zapojiť do programu Školské mlieko,“ uviedol manažér projektu Školské mlieko v spoločnosti Rajo Marek Chorváth.
Výsledkom je, že pokiaľ na jar zásobovala napríklad bratislavská mliekareň Rajo, a.s., stovky škôl mliekom a mliečnymi výrobkami v programe Školské mlieko, teraz je to menej ako 20% škôl z pôvodného počtu.
Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka v júni klesla o 0,7 %
„Tento problém pociťujú všetky mliekarne, ktoré sa do programu Školské mlieko zapojili. Podpory na mliečne výrobky pritom sú, žiaci si za roky fungovania programu na takéto stravovanie zvykli, ale administratívne sa to dostalo do takej situácie, ktorá spôsobila nezáujem škôl,“ objasnil Voskár.
O nariadení momentálne rokuje zväz s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Slovenskí spracovatelia mlieka by sa najradšej vrátili do stavu z jari 2020.
Financovanie je dlhodobo nízke
V prípade, že to možné nie je, navrhujú ako jednu z alternatív urýchleného vyriešenia problému, zvýšiť doplatok štátu tak, aby mliečne výrobky boli pre žiakov zdarma, ako v Českej republike, a tak školám odpadla povinnosť administratívy v prípade centových doplatkov.
Program Školské mlieko funguje vo všetkých štátoch Európskej únie. Z časti je financovaný z európskych zdrojov a z časti z národného rozpočtu. Ročný rozpočet na slovenský program je 2,3 mil. eur, z toho je 1,3 mil. eur z kapitoly Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie a milión eur zo slovenského štátneho rozpočtu.
Mliekari žiadajú zrušiť strop pre nadčasové hodiny, chýbajú im ľudia a výroba sa zastaviť nemôže
Financovanie zo strany štátneho rozpočtu je pritom podľa slovenských spracovateľov mlieka dlhodobo veľmi nízke a žiadajú jeho navýšenie. To sa im už roky nedarí a dokonca sa podľa nich aktuálne nepodarilo ani presunúť nevyčerpané prostriedky, ktoré sa nahromadili z dôvodu uzavretia škôl od marca do júna, na nový školský rok.