Zákon podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory zlepší postavenie slovenských výrobcov potravín.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyzýva poslancov NR SR, aby zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý prezident vetoval, opätovne schválili. Slovensko sa takýmto krokom podľa SPPK zaradí medzi tie európske krajiny, ktoré sa aj domácou legislatívou snažia obmedziť dominantný vplyv v obchode s potravinami na úkor domácich výrobcov. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Poslanci Národnej rady SR majú v programe nadchádzajúcej schôdze, ktorá sa začne v utorok 26. marca, nanovo prerokovávať zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Ten ešte vo februári vetoval prezident Andrej Kiska. Podľa SPPK však práve tento zákon môže konečne po rokoch zlepšiť postavenie slovenských výrobcov potravín v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov.
Výrazná nerovnováha v potravinovom reťazci podľa SPPK spôsobuje, že domáci dodávatelia potravín, teda ich výrobcovia, roky doplácajú na tvrdú vyjednávaciu obchodnú taktiku niektorých obchodných reťazcov. „Zákon, ktorý dostali poslanci parlamentu nanovo na prerokovanie, má veľkú ambíciu konečne zrovnoprávniť vzťahy medzi obchodníkmi a dodávateľmi potravín. Prispeje k tomu napríklad povinnosť uvádzať minimálne 50 % slovenských potravín na letákoch,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Téma aj v EÚ
Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami bude prerokovávať plénum parlamentu práve v čase, keď téma férovosti v obchode rezonuje aj v samotnej Európskej únii. Európsky parlament totiž 12. marca na plenárnom zasadnutí schválil v prvom čítaní smernicu o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci. „Dnes už nikto nemôže spochybniť, že dominancia niektorých obchodných reťazcov má výrazne negatívny vplyv nielen na stav agropotravinárstva na Slovensku, ale je globálnym problémom naprieč celou EÚ,“ dodal Macho.