Výnimka sa vzťahuje len na burčiak z hrozna dopestovaného a spracovaného na území SR v roku 2018.
Nadpriemerné slnečné počasie a teplo tento rok spôsobili, že hrozno dozrieva skôr a skôr bude aj rozkvasený hroznový mušt – burčiak. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) totiž v piatok udelilo výnimku a povolilo predaj burčiaku už od 6. augusta 2018. Zákon pritom stanovuje predaj burčiaku až od 15. augusta. „Klimatické zmeny majú za dôsledok stále častejšie sa vyskytujúce problémy v poľnohospodárstve, na ktoré je potrebné hľadať riešenia. Tento rok bol nadpriemerne teplý a slnečný, čo významne ovplyvnilo aj vinohradníctvo a vinárstvo. Tento rok dozrieva hrozno o desať až štrnásť dní skôr, a tak aj obľúbený burčiak bude skôr,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.
Výnimku zo zákona o vinohradníctve a vinárstve na povolenie skoršieho predaja burčiaku v roku 2018 už od 6. augusta udelilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na základe žiadosti Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska. „Svoju žiadosť zdôvodnili tým, že rok 2018 bol klimaticky nadpriemerne teplý v období vegetácie, čo sa odráža aj na skoršom dozrievaní viniča hroznorodého. Výnimka sa vzťahuje na predaj burčiaku vyrobeného výlučne z hrozna dopestovaného a spracovaného na území Slovenskej republiky v roku 2018. Predajca je povinný v mieste predaja viditeľne na výveske burčiak označiť pojmom ‘Burčiak‘ a uviesť údaj o výrobcovi,“ spresnil generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Štefan Ryba.
O burčiaku
Burčiak je druh alkoholického nápoja, ktorý sa uvádza ako rozkvasený, teplý a žltkavo sfarbený hroznový mušt, obsahujúci 4 až 6 % objemu alkoholu. Jeho výroba je významne závislá od chuti výrobcu a druhu hrozna. Jeho predaj reguluje zákon o vinohradníctve a vinárstve. Burčiak možno ponúkať spotrebiteľovi na Slovensku v období od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roka zberu hrozna, z ktorého je vyrobený. Fixný termín predaja burčiaku stanovil štát po tom, ako sa opakovane objavovali podvody pri predaji burčiaku. Špekulujúci výrobcovia totiž zbierali podľa MPRV SR nedostatočne zrelé hrozno, ktoré neobsahovalo dosť cukru, a tak ho umelo dosladzovali.