Ak by zamestnanci mohli v nedele pracovať dobrovoľne, zatvorené obchody prevažne nechcú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus
Foto: Archívne, SITA/COOP Jednota Krupina

Dobrovoľnú prácu v nedeľu v maloobchodných prevádzkach považuje za dobré riešenie až 69 % Slovákov.

Ak by bolo prijaté riešenie, že zamestnanec by mal právo odmietnuť prácu v nedeľu a zamestnávateľ by to musel akceptovať, tak by takéto riešenie považovalo za dobré až približne 7 z 10 opýtaných (69 %). Naopak, za zlé riešenie to v súčasnej situácii považuje len pätina respondentov (20 %). K otázke sa nevedela vyjadriť desatina respondentov (11 %). Zástupcovia maloobchodu takéto výsledky považujú za potvrdenie, že existujú oveľa lepšie riešenia než celoplošný zákaz nedeľného predaja, ktorí nechcú. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, realizovaného agentúrou Focus v dňoch 28. mája až 1. júna 2020 na vzorke 1 010 respondentov.

„Ak by sa obyvatelia SR mali rozhodnúť, či majú ostať maloobchodné prevádzky zatvorené v nedeľu aj po skončení koronakrízy, alebo uprednostňujú riešenie, pri ktorom by ostali maloobchodné prevádzky v nedeľu otvorené s tým, že zamestnanec, ktorý nechce v nedeľu pracovať, to môže odmietnuť a zamestnávateľ to musí akceptovať, tak SR sa rozdelí na dve polovice,“ ozrejmil riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik.

Zaujímajú sa aj o alternatívne riešenie 

Kým polovica respondentov (50 %) uprednostňuje, aby ostali maloobchodné prevádzky zatvorené v nedeľu aj po skončení koronakrízy, druhá, takmer rovnako početná časť verejnosti (47 %), uprednostňuje spomínané alternatívne riešenie. „Pri tomto riešení by ostali maloobchodné prevádzky v nedeľu otvorené s tým, že zamestnanec, ktorý nechce v nedeľu pracovať, to môže odmietnuť a zamestnávateľ to musí akceptovať. A ak sa obyvateľov Slovenska opýtame, či by riešenie situácie prostredníctvom výhrady vo svedomí bolo podľa nich dobrým alebo zlým riešením, tak podiel kladných odpovedí sa zvýši takmer na 70 %,“ dodal Martin Slosiarik.

Slosiarik tiež doplnil, že medzi respondentmi, ktorí pred koronakrízou veľmi často alebo dosť často v nedeľu nakupovali v niektorej z maloobchodných prevádzok (celkovo 45 % celej vzorky), je pomer 33 % v prospech úplného zatvorenia prevádzok verzus 65 % za uplatnenie výhrady vo svedomí. Pokiaľ ide o pohľad týchto respondentov na to, či by bolo takéto riešenie dobré alebo zlé, tak podiel kladných odpovedí je až na úrovni 73 %.

„Neriešme problémy zákazmi, ale snažme sa vytvoriť pravidlá, ktoré budú akceptovateľné pre všetky strany. Riešenie, ktoré sa ponúka, by znamenalo dobrovoľnú prácu zamestnancov a dobrovoľné nakupovanie zákazníkov, čo je ideálny stav,“ uzavrel Peter Papanek z platformy „Ako dlho vydržíme“, ktorá bola spolu s Iniciatívou slovenských maloobchodníkov objednávateľom prieskumu.

INESS upozornil na negatíva

Na negatívne ekonomické dopady obmedzenia nedeľného predaja upozornil inštitút INESS vo svojej nedávno zverejnenej analýze. Zatvorenie obchodov v nedeľu by podľa nej pocítili v prvom rade zamestnanci v maloobchode, či už stratou zamestnania, alebo poklesom príjmov. Klesol by aj výber daní, a znamenal by aj vyššie vedľajšie náklady pre spotrebiteľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUS