Ako vnímate posledné dianie v parlamente?
Je jednoznačné, že vládnuť sa dá len so stabilnými stranami. Minulý týždeň v parlamente nedostal návrh zákona o štátnom občianstve potrebný počet hlasov a z toho vyplýva, že nastala určitá politická kríza v rámci koalície. Dostali sme garanciu od partnerov, že na marcové rokovanie parlamentu bude znovu zaradený zákon o štátnom občianstve. Pevne verím, že dovtedy sa vládnuce strany dohodnú a tento zákon bude prijatý v takej podobe, aby nikto nemohol byť potrestaný za to, že požiadal o štátne občianstvo inej krajiny.
Len už to nie je len v rukách vládnych strán, lebo tie strácajú väčšinu, ktorou môžu byť schvaľované zákony v parlamente. Už je to v rukách jednotlivcov.
Je to tak, lebo na to, aby prešli zákony, potrebuje koalícia minimálne 76 hlasov. Tento počet hlasov musíme v každom prípade zabezpečiť. Takže áno, títo poslanci to teraz majú objektívne v rukách.
Úprava občianstva je v programovom vyhlásení vlády. Koalícia sa na tom lámala minulý týždeň. Dohodli ste sa, že vláda nakoniec tento zákon predloží a keďže koalícia nebude disponovať väčšinou, nemala by spojiť to hlasovanie o občianstve aj s vyslovením dôvery vláde?
Nemyslím si, že by sme museli takto postupovať. Mali by sme plniť aspoň to, čo máme vo vládnom programe. Vieme, čo sa stalo, keď sme volili generálneho prokurátora. Vtedy pani premiérka vyhlásila, že keď bude zvolený Dobroslav Trnka, ona v tom momente odstúpi. Napriek tomu ani do dnešného dňa nemáme nového generálneho prokurátora. Myslím si, že teraz, po siedmich mesiacoch spoločného vládnutia musíme dokázať, že sa vieme dohodnúť aj na tomto zákone.
Vládnuť sa dá len so stabilnými stranamiPéter Vörös
Je pre Most-Híd tento zákon taký dôležitý?
Keď sme vstúpili do tejto vlády, s koaličnými partnermi sme sa na určitých otázkach dohodli. Podpísali sme koaličnú dohodu. V parlamente bol koaličnými poslancami jednohlasne schválený vládny program. Keď chceme vládnuť naďalej, každý musí plniť to, na čom sme sa na začiatku dohodli. Nie je tajnosťou, že túto problematiku chceme čím skôr uzatvoriť.
Rád by som ale vedel, že o čo vám ide, lebo aj štatistiky doteraz ukazujú, že vlastne občania, ktorí prišli o slovenské občianstvo na základe Ficovho zákona, nie sú tí, ktorí žiadali o maďarské občianstvo. Taký je len jeden človek, ale 37 ľudí prišlo o občianstvo. Ostatní dostali občianstvo iného štátu ako Maďarska. Čiže myslíte si, že Maďarom na Slovensku záleží na tomto zákone? Myslíte si, že budú žiadať húfne o občianstvo a mohli by tak prichádzať o slovenské?
To neviem povedať. Ja vidím problém predovšetkým vo filozofii celého zákona. Je zlé, že Slovenská republika minulý rok týmto zákonom len reagovala na maďarský zákon. Ja si myslím, že k zákonu o slovenskom štátnom občianstve musíme pristúpiť z úplne iného pohľadu. My by sme sa mali uzniesť na takom zákone, ktorý stanovuje podmienky nadobudnutia, nie straty slovenského štátneho občianstva. Slovenský zákon musí byť pozitívny voči občanom, nie reštriktívny. Mali by sme rokovať o tom, kto a za akých podmienok môže získať slovenské štátne občianstvo a nie o tom, ako ho môže stratiť.
Partneri vás obviňujú, že pri tomto zákone vydierate.
Môžem povedať len to, čo vyhlásil aj Béla Bugár. My vehementne trváme len na tom, aby sme plnili to, čo máme vo vládnom programe. Ak je to pre niekoho vydieranie…
Nie je to len akási vojna, súboj medzi vami a SMK, ktoré je dnes mimo parlamentu? SMK vás môže kritizovať a tým získa hlasy voličov na juhu?
My si myslíme, že v tomto štáte musíme mať dobré zákony. Taký istý názor sme zastávali aj pred pol rokom a taký istý názor na to mali vtedy aj naši partneri.
Budete trvať na prijatí toho zákona, aj keby na ňom mala padnúť vláda? Teda ak opäť nezíska dostatočnú podporu?
Ja by som nepredbiehal. Nemyslím si, že pre tento konflikt by mala padnúť táto vláda.
Myslíte, že táto vláda dokáže vládnuť celé 4 roky?
Záleží len na nás. Na koaličných poslancoch a na stranách, ktoré túto zmluvu podpísali po voľbách.
Vy máte záujem požiadať o štátne občianstvo Maďarska?
Ja sa osobne nechystám požiadať o maďarské štátne občianstvo. Narodil som sa v tejto krajine, žijem ako Maďar, narodil som sa ako Maďar a asi aj zomriem ako Maďar, aj bez maďarského štátneho občianstva. Ja k tomu štátne občianstvo nepotrebujem.
Nepotrebujete ho? Mnohí zdôvodňujú žiadosť o maďarské občianstvo spolupatričnosťou.
Ja osobne na prežívanie spolupatričnosti nepotrebujem maďarské štátne občianstvo. Za tých 90 rokov od vzniku prvej Československej republiky Maďari sa na Slovensku zachovali napriek tomu, že sme nemali maďarské štátne občianstvo. Je nás viac ako 500 tisíc. Takže moja odpoveď je jednoznačná. Ale samozrejme každý je iný, nedá sa to nútiť. Viem si predstaviť, že pre niektorých je získanie maďarského štátneho občianstva dôležité k tomu, aby prežívali spolupatričnosť s maďarským národom a pritom nechcú stratiť ani svoje slovenské štátne občianstvo. Ja to rešpektujem.
Bude to číslo 500 tisíc platiť aj po májovom sčítaní ľudu?
Áno, verím, že bude to platiť aj po májovom sčítaní.
Ozvali sa totiž hlasy, že ľudí maďarskej národnosti sa prihlási v sčítaní menej. Vy nezdieľate túto obavu?
Môžeme mať obavy, ale to, že koľko nás je v skutočnosti, sa dozvieme vtedy, keď už budú známe výsledky. Ja verím, že budeme nad 500 tisíc.
Je dôležité, aby sa Maďari prihlásili k národnosti v sčítaní ľudu?
Pre mňa je to dôležité. Myslím si, že byť Maďarom na Slovensku je hodnota. Je to multikultúrny štát, či to niektorí chcú alebo nechcú. Poznáme viac kultúr, osvojili sme si viac jazykov, znamená to pre človeka nejaké plus. Myslím si, že nie som sám so svojim názorom. Mnohí budú o týchto otázkach rozmýšľať podobne a smelo sa prihlásia k maďarskej národnosti.
Ako sa žije Maďarom na Slovensku?
Maďarom sa na Slovensku žije tak, ako aj ostatným občanom. Aj my musíme pracovať, platíme dane, obohacujeme túto krajinu duševne a inými hodnotami. Každý z nás má určitý cieľ vo svojom živote, má rodinu. Každý chce, aby svoje deti našli uplatnenie tu, na Slovensku a pritom zachovali svoju identitu. Musíme im v tom pomáhať.
Ja osobne na prežívanie spolupatričnosti nepotrebujem maďarské štátne občianstvo. Za tých 90 rokov od vzniku prvej Československej republiky Maďari sa na Slovensku zachovali napriek tomu, že sme nemali maďarské štátne občianstvo.Péter Vörös
A čo prirodzená asimilácia?
Samozrejme, to je realita. Existujú zmiešané manželstvá, kde sa manželia musia sami rozhodnúť o tom, do akej školy dajú zapísať svojich detí. Som totiž presvedčený, že vyberanie školy je rozhodujúce v zachovaní identity. Pri zmiešaných slovensko-maďarských manželstvách je bohužiaľ určitý zvyk, že deti chodia do školy s vyučovacím jazykom slovenským. Poznám však aj opačné prípady. Poznám jedného Slováka z Trenčína, ktorý sa presťahoval do Komárna, oženil sa, manželku má Maďarku, deti študujú v škole s vyučovacím jazykom maďarským a nemajú žiadny problém. Deti s otcom rozprávajú po slovensky, s mamou po maďarsky. Obidve jazyky ovládajú na dobrej úrovni.
Budete robiť kampaň pred sčítaním ľudu, aby sa ľudia hlásili k národnosti?
Áno, chystáme sa, ale nielen na juhu, teda na území, kde žijú Maďari. Takisto budeme robiť kampaň medzi Rusínmi, aj medzi Rómami, aby každý priznal k akej národnosti patrí.
Akým štýlom ju pripravujete?
Organizujeme kultúrne podujatia, budeme mať inzercie v novinách a čo je hlavné, pôjdeme medzi ľudí a budeme sa s nimi rozprávať.
Financujete to zo svojich peňazí?
Samozrejme, sú to stranícke peniaze.
Kedy chcete odštartovať kampaň?
Chceme to odštartovať v marci a dúfame, že sa nám to podarí.
Kampaň určite budú robiť aj maďarské občianske združenia. Je to aj v spolupráci s nimi? Prípadne aj SMK avizovala, že chce robiť nejakú kampaň pred sčítaním.
Okrúhly stôl Maďarov, ktorý je strešnou organizáciou občianskych združení a organizácií Maďarov na Slovensku, prišiel s návrhom, aby sme robili spoločnú kampaň. Pre nás bolo prirodzené, že sme sa pridali k tejto iniciatíve. Je to spoločná vec, s politickými názormi to nesúvisí. Pre nás je však dôležité, aby sa k svojej národnosti neprihlásili len Maďari, ale aj príslušníci ostatných národností. Preto budeme robiť osobitnú kampaň aj medzi Rusínmi a Rómami. Našim záujmom je, aby sa každý prihlásil ku svojej identite bez obáv.
Cieľom vašej strany bolo budovať mosty medzi národmi. Darí sa vám to?
Aj na začiatku sme vedeli, že to nebude ľahké, ale naďalej si myslím, že táto myšlienka je naša jediná šanca, aby sme v budúcnosti niekam spoločne dospeli.
Reflektujú ľudia na vašu ponuku spolupráce?
Táto myšlienka dostala na juhu Slovenska väčšinu minimálne v parlamentných voľbách. Vieme, že väčšina Maďarov svoj hlas dala Mostu-Híd. My naďalej chceme robiť túto politiku. A ja si myslím, že to aj musíme.
Ako je to v strane? Je určitý pomer medzi Slovákmi a Maďarmi? Koho je viac?
V strane je viac Maďarov, veď túto stranu zakladali Maďari. Samozrejme pridali sa k nám aj Slováci hneď na začiatku, ktorí s tým nemali žiadny problém. Oni sa dokážu stotožniť s tou myšlienkou, že Maďari a Slováci majú spolupracovať.
Je oveľa viac Maďarov v strane?
Dá sa povedať, že pomer je okolo 70:30%.
Dnes už máte štruktúry vo všetkých okresoch?
Vo všetkých okresoch ešte nie. Máme vybudované štruktúry vo všetkých krajoch, ale na severe Slovenska ešte máme biele miesta …
Aká je vnútrostranícka situácia? Často sa hovorilo o sporoch medzi Bélom Bugárom a Zsoltom Simonom. Dokonca na prelome rokov sa hovorilo, že Zsolt Simon neobsedí na kresle ministra a že bude stiahnutý.
Zsolt Simon nebol stiahnutý. Je zakladateľom strany Most-Híd, je jej významným politikom. Béla Bugár jednoznačne vyhlásil, že každý, kto je ministrom alebo štátnym tajomníkom tejto strany, musí dokázať svoje schopnosti, musí poctivo pracovať. Ak boli nejaké sporné otázky medzi nimi, vždy sa to vyriešilo vo vnútri strany. Tieto veci nepatria na verejnosť.
Sú názorové rozdiely v strane?
Nie. Na predsedníctve, kde sedím aj ja, som si ani raz nevšimol, že by mal iný politický názor Bugár alebo Zsolt Simon.
Byť Maďarom na Slovensku je hodnota. Je to multikultúrny štát, či to niektorí chcú alebo nechcú. Poznáme viac kultúr, osvojili sme si viac jazykov, znamená to pre človeka nejaké plus.Péter Vörös
Vy ste s Bélom Bugárom veľmi dlho.
My sme začali spolupracovať v SMK. Pred tým som pôsobil v Maďarskej občianskej strane a od roku 1998, keď sa tri maďarské strany zlúčili do SMK pod vedením Bélu Bugára som bol jeho blízkym spolupracovníkom. Pôsobil som v strane ako ústredný tajomník.
V čom je Béla Bugár taký fenomén, že je na čele strany ako skoro najdlhšie slúžiaci predseda, aj keď s tou takou malou pauzou?
V politike sú úspešní takí ľudia, ktorí sú silnými osobnosťami, majú charizmu a majú vízie do budúcnosti. Na tom sa iste všetci zhodneme, že Béla Bugár je charizmatickým politikom. Vie, ako sa strana vedie. To nie je také jednoduché. Je veľkým bojovníkom. Pre mňa vždy dáva istotu, že keď sa na niečom dohodneme, platí to aj na druhý deň.
On síce pôsobí flegmaticky, ale sám priznáva, že je skôr cholerický, výbušný.
Aj on je človek.
Vy ste vraj najtvrdší Maďar v strane.
To, že som Maďar, som povedal aj v parlamente. Som Maďar žijúci na Slovensku. O mojich politických hodnotách svedčí aj členstvo v strane, ktorej názov naznačuje jej základnú ideu. Budovať mosty medzi ľuďmi, medzi našimi národmi.
Keby vás niekto označil, že ste nacionalista, to by ste odmietli?
To by som odmietol, lebo nie som nacionalista. To, že niekto má jasnú národnú identitu ešte neznamená, že je nacionalista. To platí aj na Slováka, aj na Maďara.
Aký vzťah máte k maďarskému národu? Ste historik…
Nie je tajomstvom, že mám silný vzťah k maďarskému národu prostredníctvom jazyka, kultúry a histórie. Je to pre mňa prirodzené. Moji rodičia, aj starí rodičia sú Maďari, doma sme rozprávali vždy po maďarsky. Vyrástol som medzi Maďarmi, pochádzam z dediny neďaleko Štúrova z Gbeliec. Čo mám ešte povedať? Mal som kamarátov Maďarov aj Slovákov.
Čím sa môžu naše dva národy obohatiť?
Podľa mňa Maďari a Slováci sa najviac podobajú jeden na druhého.
Viac ako Slováci a Česi?
Podľa mňa áno.
V čom? Prečo?
Žili sme spolu v jednom štáte stáročia. Béla Bartók slávny maďarský zberateľ ľudových piesní dokázal že obrovské množstvo diel z nášho ľudového umenia má spoločné korene. Máme veľmi podobnú mentalitu, naše citové reakcie sa veľmi podobajú. Naše spolužitie bolo absolútne prirodzené. Sme na seba vzájomne odkázaní. Nemáme inú možnosť, než hľadať spoločné body.
Sú toho schopné? Maďarská karta sa veľmi ľahko zneužíva na obidvoch brehoch Dunaja niektorými politikmi.
Áno, takéto javy existovali aj budú existovať. Otázkou však je, akú podporu bude mať táto myšlienka v spoločnosti. Som presvedčený, že väčšina Slovákov aj Maďarov sa už nenechá zmanipulovať takými politikmi. Pre nás existuje len jediná cesta: vzájomné zmierenie a vzájomná úcta.
Zhováral sa Radovan Pavlík