Zimná sezóna plná lyžovania, snowboardingu či turistiky prináša nielen množstvo zážitkov, ale aj zvýšené riziko úrazov a s nimi spojených finančných nákladov. Náklady na záchranné akcie v horách, vrátane lokalizácie, transportu a zásahu zdravotníkov, sa môžu vyšplhať na stovky až tisíce eur, pričom nie každé poistenie tieto náklady pokryje.
„Dôležité je, aby mal klient správnu územnú platnosť zodpovednosti za škodu vrátane krajiny, do ktorej cestuje,“ uviedla Zuzana Lauermannová z Premium Poisťovne. Zahraničné destinácie bývajú často spojené s vyššími nárokmi na náhradu škody.
Majiteľ cestovnej kancelárie Daka David Gavaľa zdôrazňuje, že zimné dovolenky nezahŕňajú poistenie v cene zájazdu. „Odporúčame každému cestujúcemu uzavrieť komplexné cestovné poistenie,“ skonštatoval Gavaľa.
Situácie, keď dovolenkári potrebovali zásah horskej služby, vôbec nie sú ojedinelé. Najčastejšími prípadmi bývajú zranenia spôsobené pádom na svahu, a to od vyvrtnutých členkov, zlomenín, až po vážnejšie poranenia kolenných väzov.
Náklady na zásah horskej služby nezriedka vyžadujú priamu platbu, je preto dobré mať so sebou platobnú kartu alebo dostatočnú hotovosť. Poistenie pomôže klientovi tieto náklady až spätne preplatiť.
Špeciálne poistenie pre horské oblasti je podľa Lauermannovej nevyhnutné, najmä pre milovníkov adrenalínových športov. „Poistenie by malo pokrývať aj riziká pre špecifické športy,“ upozornila.
Zuzana Lauermannová taktiež varuje pred poistením výluk, napríklad pri škodách spôsobených pod vplyvom alkoholu. „Rozdiel v nahlasovaní škodovej udalosti doma alebo na dovolenke v zásade nie je, skôr si treba dať pozor v dokladovaní a dokazovaní,“ dodala.