Je bežné, že banka vyhľadáva a využíva podrobné informácie o žiadateľovi o hypotéku a dôsledne si preverí jeho aktuálnu finančnú bonitu a rovnako aj jeho finančnú históriu. Rozhodujúcimi sú dáta z úverových registrov. Podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej na schvaľovací proces pri žiadosti o hypotéku má vplyv aj osobný bankrot.
Domáhať sa zbavenia dlhov cez osobný bankrot je možné iba raz za desať rokov, ale zároveň celých desať rokov je klient dohľadateľný v registri úpadcov, kde si ho môže vyhľadať banka pri prípadnej žiadosti o hypotéku. „Banka skôr poskytne hypotéku dlžníkovi v exekúcii ako dlžníkovi v osobnom bankrote,“ hovorí Hudáková. Ak je dlžník v exekúcií, je podľa nej vysoká šanca vymôcť aspoň časť dlhu od neplatiča. Ak dlžník svoje dlhy vyplatí, exekúciu je exekútor povinný ukončiť. Ak neišlo o exekúcie z dôvodu nesplácania úverov, je šanca, že banka mu schváli úver vrátane hypotéky.
Od 1. januára 2020 je možné podať žiadosť o osobný bankrot len v prípade, ak je voči osobe vedené exekučné konanie dlhšie ako jeden rok. Podmienkou osobného bankrotu je, že musí byť voči osobe vedené exekučné konanie. Osoba musí byť platobne neschopná, teda nie je schopná plniť 180 dní po lehote splatnosti aspoň jeden peňažný záväzok.