Dnes túto spoločnosť poznáme ako Allianz – Slovenskú poisťovňu.
Presne pred 100 rokmi, 26. apríla 1919, vznikla na Slovensku Prvá slovenská poisťovňa. Začala sa tak éra poisťovníctva na Slovensku. Zakladateľmi boli Ján Alojz Wagner a Vladimír Makovický. Počas 100 rokov prešla spoločnosť zmenami sídla, názvu aj majiteľov a v súčasnosti je z nej Allianz – Slovenská poisťovňa.
Poistky aj hypotéky
Slovenská poisťovňa mala niečo cez dvesto pracovníkov a sídlila na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Koncom roka 1929 spravovala 33 872 životných poistiek s poisteným kapitálom vyše 228 miliónov Kč. Priemerná poistná suma jednej poistky vtedy predstavovala vyše 6 700 Kč.
Slovenská poisťovňa od začiatku hľadala možnosti zhodnotenia svojho kapitálu. Začala poskytovať hypotekárne úvery väčším mestám, napríklad Bratislave a Žiline, kupovať činžovné domy a podobne. Hneď po svojom vzniku dojednala aj mnohé zaisťovacie zmluvy s viacerými československými i zahraničnými poisťovňami. Získala si tiež priazeň a spoluprácu popredných bánk, napríklad Tatra banky.
Zredukovanie poisťovní
V roku 1938 fungovalo na Slovensku až 44 poisťovní, z toho 25 českých a len štyri slovenské. Niektorí predstavitelia slovenského poisťovníctva a poprední funkcionári slovenského štátu usúdili, že tento stav je neúnosný a počet poisťovní sa musí zredukovať. Zákonom povolili na území Slovenska činnosť len štyrom skupinám poisťovní, a to slovenskej, protektorátnej, nemeckej a talianskej.
V rámci koncentrácie poisťovníctva boli Slovenskej poisťovni odovzdané poistné kmene dvoch českých a dvoch švajčiarskych poisťovní. Činnosť Slovenskej poisťovne sa aj napriek vojnovým udalostiam úspešne rozvíjala. Poskytovala všetky druhy poistenia. Poisťovala majetok, zodpovednosť, úrazy, modality životného poistenia a zaisťovala takmer všetky riziká.
Znárodnenie
V roku 1945 bolo rozhodnutím vlády poisťovníctvo znárodnené a vyše 700 poisťovní a poisťovacích spolkov pôsobiacich v Československu sa zlúčilo do jedného slovenského a štyroch českých národných podnikov a jedného slovenského s názvom Slovan, ktorý vznikol zlúčením až jedenástich poisťovní. V roku 1948 bola poisťovňa Slovan začlenená do celoštátnej monopolnej Československej poisťovne a svoju činnosť na území Slovenska vykonávala cez oblastné riaditeľstvo.
Znárodnenie malo nepriaznivý vplyv na vnímanie potreby poistenia, aj na samotný obchod. Obchodníkom sa zhoršili platové podmienky, ich práca bola výrazne ťažšia, keďže museli predávať a ovládať všetky poistné produkty. Vo veľkom tak z poisťovníctva odchádzali. Plán obchodnej činnosti bol založený na postupnom navštevovaní občanov podľa ulíc alebo dedín. Slovenská poisťovňa mala počas socializmu veľmi prepracované a pre klientov výhodné životné poistenia, no keďže ich vďaka monopolu nebolo s čím porovnávať, neboli celkom docenené.
Prvé technológie
V decembri 1968 bola Československá štátna poisťovňa rozdelená na Českú štátnu poisťovňu a Slovenskú štátnu poisťovňu, no úzka spolupráca medzi nimi naďalej pretrvávala. Aj keď Slovensko bolo z hľadiska poľnohospodárskeho poistenia rizikovejšou oblasťou, pre celé ČSSR platila jednotná cenová a tarifná politika, vďaka čomu bol rozvoj poisťovníctva v oboch štátoch rovnomerný.
Po revolúcii mali Česká štátna poisťovňa a Slovenská štátna poisťovňa ešte viac ako rok monopolné postavenie. V roku 1977 získala poisťovňa vlastný počítač, dovtedy využívala kapacity výpočtového strediska Štátnej banky československej.
Noví hráči
1. marca 1991, novým zákonom o poisťovníctve, ktorý umožnil vstup nových poisťovní na trh, sa zmenil aj názov spoločnosti na Slovenská poisťovňa. Začali vznikať prvé neštátne poisťovne, a to Kooperativa, Otčina (dnešná Uniqa) a na slovenský trh vstúpila prvá zahraničná poisťovňa Nationale-Nederlanden (NN).
S otvorením trhu prišla nutnosť súperiť o klientov s konkurenciou. Slovenská poisťovňa začala rozvíjať svoje aktivity a investovať do rôznych firiem a fondov. Stala sa zakladateľom Istrobanky, lízingovky SPLeasing, hotelovej siete Instel a ako jeden z hlavných akcionárov stála pri znovuzaložení Tatra banky, prvého súkromného peňažného ústavu ČSFR.
Na prelome tisícročí mala Slovenská poisťovňa 53-percentný podiel na trhu a v portfóliu vyše 200 produktov. V roku 1997 vznikla webová stránka Slovenskej poisťovne a o tri roky neskôr si klienti mohli uzatvoriť cestovné poistenie online.
Zahraničný investor
Po viacerých neúspešných snahách plne sprivatizovať Slovenskú poisťovňu, boli v lete 2001 vybraní štyria potenciálni investori: Allianz, Eureko, La Fondiaria a Aegon. Víťazom tendra a novým vlastníkom sa nakoniec stala nemecká spoločnosť Allianz a 1. januára 2003 sa zlúčili lokálny trhový líder s trhovou trojkou a vznikla Allianz – Slovenská poisťovňa.