Vládny program Hnutia piatich hviezd a Ligy signalizuje zvýšenie výdavkov a rast výnosov z dlhopisov sa považuje za varovný signál.
Perspektíva populistickej vlády v Taliansku vyľakala európskych partnerov krajiny a investorov, ktorí sa obávajú, že jej euroskeptický a rozpočet narúšajúci program by mohol otriasť kohéziou regiónu a podkopať jeho ekonomický rast. Výnosy z desaťročných talianskych vládnych dlhopisov stúpli z minulomesačnej úrovne zhruba 1,74 percenta na 2,29 percenta. Hoci ide o prudký rast, výnosy sú podľa analytikov stále nízke vďaka programu nákupov dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky. Ekonóm Raj Badiani zo spoločnosti IHS Markit uviedol, že nedávny rast výnosov z dlhopisov je iba varovným signálom.
Výdavky stúpnu
Talianske Hnutie piatich hviezd a Liga skoncentrovali svoje agendy do vládneho programu, ktorý signalizuje zvýšenie výdavkov. Program zahŕňa projekt základného príjmu pre chudobných Talianov. Obe strany zároveň chcú zrušiť plánované zvýšenie dane z predaja. Najviac znepokojujúci je však plán zrušenia reforiem penzijného systému, ktoré schválil predošlý parlament. Raj Badiani zo spoločnosti IHS Markit uviedol, že spolu s plánmi na repatriáciu státisícov migrantov, ktorí sú potenciálnou pracovnou silou, zrušenie penzijnej reformy by mohlo narušiť schopnosť Talianska financovať rozsiahly dôchodkový systém.
Podľa analytikov program Hnutia piatich hviezd a Ligy by mohol stáť 170 mld. eur, čiže 10 percent hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. To by zvýšilo nebezpečne vysoký verejný dlh, ktorý je na úrovni 132 percent HDP.