Decentralizovaná kryptomena Bitcoin je súčasťou virtuálneho sveta, do ktorého zrejme väčšina bežných ľudí nevidí. Jeho vplyv na reálny svet však už tak virtuálny nie je, keďže je od neho Bitcoin doslova závislý.
Svoje by o tom mohla povedať Čína, ktorá bude čeliť vážnemu problému. Uhlíkové emisie spojené s ťažbou Bitcoinu totiž v krajine rapídne stúpajú a podľa odborníkov čoskoro dosiahnu svoj vrchol.
Za Bitcoin si už kúpite takmer všetko. Oplatí sa však do neho investovať?
Obrovská spotreba
Analýza tímu z pekinskej Univerzity Čching-chua predpokladá, že sa tak stane už v roku 2024, pričom vyprodukuje zhruba 130 miliónov ton uhlíka. Toto číslo pritom presahuje celkové ročné emisie krajín, akými sú Taliansko, Katar alebo Česká republika.
V roku 2024 si ťažba Bitcoinu bude vyžadovať ročnú spotrebu 297 terawatthodín (TWh) elektriny a zároveň bude predstavovať 5,4 percenta emisií uhlíka z výroby elektriny v krajine.
Ťažba závisí od počítačov, ktoré riešia zložité matematické procesy.
Vedci predpovedali vrchol emisií v Číne založený na výpočte, kedy celkové náklady za ťažbu – investície do výpočtových zariadení a náklady na elektrinu – prevýšia finančné výnosy z predaja vyťaženého Bitcoinu.
Kryptomeny sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície
Na vytvorenie modelu emisnej stopy použili finančné projekcie aj analýzu uhlíkových emisií. Zohľadnili pritom aj geografický faktor. „Ste v Šanghaji, Pekingu alebo na iných miestach? Záleží na tom, pretože to určuje, akú elektrinu využívate,“ vysvetlil vedúci tímu Guan Dabo.
Záleží na elektrárni
Vysvetlil, že 40% celkovej ťažobnej aktivity spojenej s Bitcoinom v Číne poháňa elektrina vyrobená z uhlia. Baníci Bitcoinu v Pekingu a iných častiach na severe Číny s veľkou pravdepodobnosťou využívajú pri tejto činnosti elektrinu produkovanú v uhoľných elektrárňach.
V južnejších provinciách ako Guizhou, Jün-nan a S‘-čchuan sú veľké oblasti zásobované energiou z vodných elektrární.
Prieskum: Pre Slovákov je bitcoin dôveryhodnejší než americký dolár
Upozornil, že Čína chce byť do roku 2060 uhlíkovo neutrálna, no má pred sebou niekoľko veľkých výziev. Určite k nim patrí aj ťažba Bitcoinu. Podľa vedca je potrebné, aby krajina prijala obmedzenia súvisiace s touto kryptomenou a s budúcimi rozvíjajúcimi sa sektormi.
Autori uviedli, že súčasné riešenia, ako napríklad zdaňovanie uhlíka, nie sú v oblasti znižovania emisií z bitcoinového priemyslu účinné.
Vpred sa dá ísť napríklad individuálnou reguláciou vzťahujúcou sa na lokality. Úrady by napríklad mohli zaviesť prísnu reguláciu v uhoľných energetických regiónoch. Presvedčili by tak baníkov, aby sa presťahovali do oblastí, kde majú energiu najmä z vodných zdrojov.