Slováci stále držia obrovské množstvo peňazí na bežných účtoch. Na bankových vkladoch majú obyvatelia približne 40 miliárd eur, pričom vo fondoch je iba niečo cez 10 miliárd eur. Aj v tomto porovnaní podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu vidno, že väčšina peňazí Slovákov je stále uložená v bankových vkladoch, ktoré strácajú na hodnote.
Vplyv pandémie
„Aj vďaka pandémii sa však mnohí ľudia „prebudili“, uvedomili si že nemajú vytvorené finančné vankúše a zároveň sa začali viac zaujímať o možnosti investovania, aby boli na podobné krízy v budúcnosti lepšie pripravení,“ povedal Burda. Viacero prieskumov aj údaje bánk potvrdili, že Slováci zintenzívnili sporenie a dokázali si odložiť z príjmov väčšie sumy. Väčšina úspor síce ešte podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika stále končí na bankových účtoch, ale situácia sa pomaly zlepšuje a investovanie ľudí zaujíma stále viac.
Pomer bankových vkladov síce klesá, avšak podľa vyjadrení spoločnosti Sophistic Pro finance veľmi pomaly. „Aj 30 rokov po páde komunizmu nie sú Slováci v téme investovania dostatočne zdatní a neustále napríklad uprednostňujú úložky v bankách, aj napriek tomu, že na nich nedosahujú takmer žiadne výnosy,“ povedal spolumajiteľ a krajský riaditeľ Sophistic Pro finance Radoslav Valko. Boja sa podľa neho investovať napríklad na regulované trhy.
Podvodné schémy
Na jednej strane sa tomu dá podľa Valka rozumieť, pretože na tento fakt veľmi negatívne vplývajú rôzne kauzy, ako je BMG Invest, Horizont Slovakia a ďalšie podvodné schémy. Spotrebitelia si na margo toho mýlia regulérne investovanie so zhodnocovaním financií prostredníctvom podvodných schém. Poslednou takouto kauzou, ktorá otriasla Slovenskom, je ešte stále neuzavretá kauza predaja dlhopisov spoločnosti Arca, kde je podľa Valka zrejmé, že investori prídu ešte o väčšie množstvo financií, ako prišli klienti pri spomínaných nebankových inštitúciách BMG.
Ako pokračovala hlavná analytička brokera TopForex Olívia Lacenová, podľa posledných prieskumov sa v minulom roku zvýšil podiel investujúcich Slovákov na 18 %, čo predstavuje rast o 6 bodov oproti predchádzajúcemu obdobiu. V Česku investuje až tretina populácie, no oproti západnej Európe alebo Amerike je to stále málo. Kapitálový trh na Slovensku je podľa hlavného analytika brokera ProfitLevel Lukáša Balogu oproti Poľsku alebo Česku výrazne menej rozvinutý pri pohľade na denný objem uskutočnených obchodov a počet verejne obchodovaných spoločností. „Podobné zaostávanie stále vidno v investovaní,“ dodal Baloga.