Rovnako takmer 95 % podnikateľov oslovených v prieskume PAS nedôveruje vyjadreniam rezortu financií, že v prípade poskytovania údajov o všetkých transakciách na účtoch podnikateľov štátnym orgánom by neboli zneužité, alebo by sa s nimi neobchodovalo.
Návrh rezortu financií, na základe ktorého by banky museli finančnej správe posielať všetky údaje o transakciách na účtoch podnikateľov, odmieta absolútna väčšina podnikateľských subjektov. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá oslovila takmer 3 000 podnikateľov. Až 94,6 % účastníkov prieskumu pritom spomínaný návrh odmieta a len zvyšných 5,4 % s návrhom súhlasí.
Vysoká je aj nedôvera podnikateľov k bezpečnosti citlivých údajov, ktoré by sa takto dostali do rúk štátnych orgánov. Rovnako 94,6 % opýtaných sa totiž vyjadrilo, že nedôveruje vyhláseniu ministerstva, že zabráni zneužitiu a obchodovaniu s takýmito dátami. „Postoj podnikateľov je zrejme reakciou na reálne situácie, kedy sa daňové tajomstvo stalo súčasťou politického boja zo strany vládnych predstaviteľov voči politickým oponentom, bývalým podnikateľom,“ uvádza PAS.
Nevhodný nástroj na boj proti daňovým únikom
Podnikatelia nezdieľajú ani názor rezortu financií, že by išlo o vhodný nástroj proti daňovým únikom. Vyjadrilo sa takto 88,7 % opýtaných. Na boj proti únikom na daniach totiž podľa nich existujú aj iné možnosti. „Najviac z nich, 71,7 %, je toho názoru, že jednoduchý daňový systém a čo najmenej výnimiek v ňom, by bol účinnejší nástroj proti daňovým únikom,“ konštatuje aliancia.
Zároveň viac ako deväť z desiatich respondentov tvrdí, že nie sú v mene boja proti daňovým únikom ochotní obmedziť svoje súkromie a vzdať sa určitej slobody. Naopak, takmer 80 % účastníkov prieskumu si myslí, že pre boj proti daňovým únikom by bola prospešnejšia stála kontrola majetku a účtov politikov, ich rodinných príslušníkov a politických strán.
Poskytovať sa majú informácie v rámci bankového tajomstva
Návrh novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu hovorí o tom, že banky majú byť povinné elektronicky raz ročne poskytovať na základe písomnej žiadosti ministerstvu financií a finančnej správe údaje o záležitostiach klientov, ktorí sú právnickými osobami alebo podnikateľmi, a ktoré sú predmetom bankového tajomstva. Štátu by tak museli banky posielať údaje o právnických osobách a živnostníkoch, ako sú obchodné meno, číslo účtu, dátum založenia či zrušenia účtu vrátane všetkých operácií vykonaných na účte s identifikačnými údajmi platieb, dátumom a časom realizácie.