ZAUJÍMAVOSTI: Státisíce Slovákov zhodnocujú peniaze v podielových fondoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Oproti iným krajinám Európskej únie je však toto číslo stále nízke.

Svetový deň investičných fondov 19. apríla sa začal podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností oslavovať v roku 2012 v Nemecku, o rok neskôr sa pridalo Rakúsko a od roku 2014 sa do tejto iniciatívy zapája aj Slovensko s Českou republikou.

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, holandský obchodník, ktorého odborníci považujú za otca investičných fondov. Ten v roku 1774 založil prvý investičný fond pod názvom „Eendragt maakt Magt“ („V jednote je sila“) pre občanov, ktorých finančné prostriedky boli skromnejšie. Uzavretý podielový fond investoval do dlhopisov vlád, bánk a úverov plantáží v Západnej Indii (USA).
Treba využiť nízke ceny akcií
Odvtedy už prešlo kolektívne investovanie veľkými zmenami, najmä čo sa týka diverzity jednotlivých typov fondov, vzniku legislatívnych rámcov. A tak je u verejnosti tento spôsob zhodnocovania úspor podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností čoraz obľúbenejší. Investor Warren Buffett však radí:

„Nikdy nekupujte to, čo je práve populárne! Väčšina ľudí sa totiž o akcie začína zaujímať až vtedy, keď už to robí každý. Na akciový trh však musíte vstúpiť vo chvíli, keď o akcie nemá nikto záujem a využiť nízke ceny, ktoré trh ponúka práve v obdobiach všeobecného pesimizmu. Nechoďte s davom a spoliehajte sa na vlastné fakty a zdôvodnenia, aj to patrí k výbave dobrého investora.“
Aký bol začiatok roka 2016?
„Prvý štvrťrok 2016 bol poznamenaný vyššou kolísavosťou finančných trhov. Akciové trhy klesali pod ťarchou negatívneho sentimentu vyvolaného poklesom cien ropy, situáciou v čínskej ekonomike, slabšími dátami z veľkých ekonomík či menovou politikou centrálnych bánk. To sa prejavilo aj na výkonnosti podielových fondov, keď mnohé z nich sa ocitli v červených číslach,“ vysvetľuje Silvia Čechovičová, senior manažér pre vývoj produktov a investičná strategička KBC Asset Management Slovensko.

Zároveň dodáva: „Dobre diverzifikované portfólio by malo zvládnuť aj takýto vývoj. Treba mať na pamäti fakt, že investovanie je behom na dlhú trať. A čím dlhšie bežíme, tým je väčšia pravdepodobnosť, že investície nám zarobia. Preto ani pri prudkých výpredajoch nie je treba prepadať panike, ale treba sa držať svojej investičnej stratégie a dodržiavať investičný horizont.“
Výhľad
Finančné trhy budú v najbližšom čase podľa Čechovičovej čeliť viacerým rizikám, ktoré ich môžu negatívne ovplyvniť – či už je to Brexit (referendum ohľadom zotrvania Veľkej Británie v EÚ), situácia v Grécku, Číne či neistý vývoj cien ropy. Všetky tieto faktory sa môžu podpísať pod zvýšenú kolísavosť aktív.

„Myslíme si však, že napriek tomu existuje stále dostatok dôvodov, ktoré v nás vzbudzujú optimizmus. Rozvinuté krajiny pokračujú v pomalšom, ale stále pozitívnom raste a centrálne banky robia všetko preto, aby ekonomiky podporili. Preto sa ani naša investičná stratégia nemení. Stále dávame prednosť akciám pred dlhopismi, pretože si myslíme, že v dlhodobom horizonte zostanú najvýnosnejším aktívom. Každý investor však musí myslieť na to, aby jeho portfólio bolo dostatočne diverzifikované,“ skonštatovala Silvia Čechovičová.
Dôležité je správne nastavenie investičného portfólia
Slovenská asociácia správcovských spoločností zverejňuje informácie o 546 podielových fondoch s celkovým majetkom až 6,769 mld. eur. „Našim cieľom je informovať verejnosť o všetkých možnostiach, ktoré podielové fondy ponúkajú. Jedným z argumentov v prospech podielových fondov môžu byť napríklad reálne výsledky zhodnocovania investícií slovenských investorov za posledných 15 rokov. Pri správnom nastavení investičného portfólia a pri pravidelnom niekoľkoročnom sporení sa totiž investovanie do podielových fondov stáva plnohodnotnou a výhodnejšou alternatívou akéhokoľvek sporenia, napríklad aj sporenia na dôchodok,“ uviedol Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
ČSOB prináša päť rád pre investorov, čo (ne)robiť, keď sú trhy rozkolísané:

  • Nepodliehajte emóciám

Je bežné, že ľudia emocionálne reagujú na vývoj na finančných trhoch. Optimizmus, entuziazmus  a eufória pri vrcholoch strieda zúfalstvo a beznádej pri prepadoch. Je ťažké odolať nutkaniu niečo urobiť, keď človekom zmietajú emócie. Naháňanie minulej výkonnosti stále patrí medzi základné chyby, ktorých sa investori dopúšťajú.

  • Dodržujte investičný horizont

Čas, ktorý môžete investíciám dopriať, kým budete prostriedky reálne potrebovať, je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje vašu kapacitu zvládnuť riziká spojené s investovaním. Obzvlášť dôležitú úlohu zohráva pri investíciách do volatilnejších aktív ako sú akcie.

  • Držte sa svojej investičnej stratégie

Dôvodom pre zásadné úpravy v portfóliu nemajú byť výkyvy na trhu, ale zmeny vo vašich potrebách a cieľoch či životnej situácii. Tak, ako nie je dobré kontrolovať svoje portfólio na dennej báze, je dôležité kontrolovať ho pravidelne v dlhších časových intervaloch.

  • Ak pravidelne investujete, pokračujte a ak nie, začnite

Pravidelné investície so sebou prinášajú rôzne výhody. Napríklad sprístupňujú investovanie pre všetkých, nevystavujú investorov takému emocionálnemu tlaku ako jednorazové investície, umožňujú využiť efekt priemerovania cien, keď za rovnaký objem peňazí investor nakúpi pri nižších cenách väčší počet lacnejších podielov a pri vyšších cenách naopak nižší počet drahších podielov.

  • Zvažujte náklady

Časté vystupovanie a následný návrat či prestupovanie medzi investíciami so sebou nesie rast nákladov v podobe poplatkov, ktoré znižujú celkový výnos z investovania. Navyše sú tu náklady stratených príležitostí, keď v dôsledku neprítomnosti na trhu môžete prísť o výnosy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaSASS Slovenská asociácia športu na školách