Zlé zvládanie svojich výdavkov a materiálny nedostatok pociťuje 15 % Slovákov. Ide o indikátor materiálovej deprivácie, ktorý zverejnil Štatistický úrad SR. Vývoj za posledné tri roky je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka pozitívny, keďže ide o medziročný pokles o dva percentuálne body. Avšak jemne narástol podiel ľudí v závažnej forme nedostatku, a to o necelý bod na 7,9 %.
Z prieskumu vyplýva, že viac než tretina Slovákov si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova a približne tretina nedokáže čeliť neočakávaným výdavkom. Oba tieto indikátory sa však za posledné roky podľa analytika vyvíjajú pozitívne. Naopak, viac domácností má finančný problém s bežnými platbami za nákupy, nájom či splátky hypotéky.
Očakáva sa negatívny dopad koronakrízy
Materiálna deprivácia ohrozuje najmä ľudí nad 65 rokov a predovšetkým ženy. Jej závažnej forme sú vystavení predovšetkým mladí do 18 rokov a ženy staršie ako 65 rokov.
„Bude zaujímavé sledovať dopady pandémie na výsledky prieskumu za rok 2020. Rastúca nezamestnanosť a nižšie množstvo odpracovaných hodín, vyplatených príplatkov či odmien zasahuje rozpočty spotrebiteľov a môže ovplyvniť nielen plnenie ich finančných záväzkov, ale aj vlastníctvo predmetov dlhodobej spotreby či schopnosti vycestovať na dovolenku,“ povedal Horňák. Očakáva teda, že podiel ľudí trpiacich materiálnou depriváciou jemne vzrastie.