Úroky sú priaznivo nízke, najnižšie sadzby na trhu sú na piatich percentách. Aj lepšia situácia na trhu práce nahráva ďalšiemu rastu úverov.
Tempo poskytovania nových spotrebiteľských úverov naberá na obrátkach. V apríli vrástol objem novo čerpaných spotrebiteľských úverov medziročne o 18,4 % a v máji to už bolo o 41,2 %. „Záujem o poskytovanie spotrebiteľských úverov dokazujú aj banky, takmer všetky ponúkajú akcie, zvýhodnené úrokové sadzby, prípadne iné akciové benefity,“ skonštatoval výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.
Nízke úrokové sadzby
Ďalší nárast objemu poskytnutých spotrebných úverov očakáva výkonný riaditeľ pre obchod a marketing ZUNO banky Peter Lakata. „Požičať si peniaze je aktuálne lacné pre banky, a teda aj pre ľudí. Úverovaniu nahráva aj rastúca ekonomika. Hlavným dôvodom, pre ktorý očakávame ďalší nárast poskytnutých spotrebných úverov, sú však najmä historicky najnižšie úrokové sadzby,“ povedal Lakata.
Priemerná úroková sadzba za celý trh atakuje hranicu desiatich percent. V máji to bolo 10,14 %, pričom najnižšie sadzby na trhu sú podľa Ovčarika na piatich percentách. To všetko podľa neho naznačuje, že by objemy spotrebiteľských úverov mali aj naďalej rásť.
Lepšia situácia na trhu práce
Analytička Poštovej banky Jana Glasová očakáva, že záujem o úvery ako také bude aj v druhom polroku zo strany obyvateľstva rásť, vrátane spotrebných úverov. Podpisujú sa pod to podľa nej predovšetkým dve veci, a to nízke úrokové sadzby, ktoré robia úverové produkty dostupnejšími, a zlepšujúca sa situácia na trhu práce. Rady nezamestnaných na úradoch práce sa totiž skracujú a mzdy rastú, čo znamená, že viac Slovákov sa práve teraz zaujíma o rekonštrukciu bývania, či kúpu nového zariadenia do bytu.
Po spotrebných úveroch podľa Glasovej siahame kvôli drobnejším úpravám bytov či domov alebo kvôli nákupu zariadenia a spotrebičov. Prostredníctvom úveru si ale Slováci nefinancujú len svoje bývanie, ale napríklad aj nové auto. Po novom úvere často siahame aj preto, aby sme ním výhodne refinancovali už existujúci dlh alebo aby sme si prostredníctvom neho spojili viac úverov do jedného prehľadnejšieho a s lepšou splátkou.
Záujem najmä koncom roka
Vzhľadom na menovú politiku Európskej centrálnej banky tu je priestor na zníženie úrokových sadzieb pri spotrebných úveroch. „Dokonca pod vplyvom neistoty vyvolanej Brexitom môžeme očakávať ďalšie stimuly zo strany Európskej centrálnej banky a zvýšený dopyt klientov po pôžičkách,“ povedal senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. Zaujímavé kampane sa podľa neho môžu objaviť už na jeseň tohto roka. Október a november sú totiž tradične veľmi silné mesiace, kedy dopyt po spotrebiteľských úveroch vrcholí.
Spotrebiteľským úverom v zmysle zákona o spotrebiteľských úveroch je dočasné poskytnutie peňažných prostriedkov na základe zmluvy vo forme pôžičky, úveru, odloženej platby alebo obdobnej finančnej pomoci poskytnutej veriteľom spotrebiteľovi.
Za spotrebiteľské úvery sa nepovažujú najmä úvery, ktorých účelom je zabezpečenie bývania zabezpečené záložným právom k nehnuteľnosti; ani úvery, ktorých výška je menej ako 100 EUR a viac ako 75.000 EUR; ani úvery, ktoré sa musia splatiť v lehote nepresahujúcej 3 mesiace a iné.
Zdroj: SBA
Spotrebnými úvermi, nákupmi na splátky či kreditnými kartami Slováci najčastejšie financujú vianočné sviatky a nákupy darčekov. Aj keď ide podľa Világiho o najhorší dôvod zadlžovania. Vzhľadom na to, že úročenie takýchto pôžičiek dosahuje bežne dvojciferné hodnoty, je oveľa výhodnejšie podľa neho na vianočné nákupy sporiť.
Poštová banka ku koncu roka vždy očakáva zvýšený záujem o spotrebné úvery. Podľa vedúcej oddelenia úverových produktov Melindy Burdanovej je to spôsobené najmä predvianočným obdobím. V tomto období ľudia preferujú skôr bezúčelové úvery, ktoré môžu využiť na čokoľvek bez dokladovania účelu. Rovnako aj banky zvyknú prichádzajú s rôznymi akciami, ktoré zvýhodňujú ponuku spotrebných úverov.
Spotrebný úver k hypotéke
Aj boom na hypotekárnom trhu sa môže v druhom polroku podľa Világiho podpísať pod zvýšený záujem o spotrebné úvery. Získať 100-percentnú hypotéku je totiž podľa neho stále ťažšie a keďže väčšina klientov musí zainvestovať do bývania aspoň pätinu vlastných prostriedkov, často si musia na zariadenie domácnosti alebo aj prípadné rekonštrukcie starších nehnuteľností požičať, pretože im nezostáva dosť úspor. „Klienti by však mali byť opatrní, aby svoje dlhy dokázali splácať aj po zvýšení úrokových sadzieb, či v prípade nepriaznivej životnej situácie,“ upozornil Világi.