Slovensko si v týždni požičalo 348,5 mil. eur, dôvodom bol nárast výdavkov a výpadok príjmov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, štátny rozpočet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko si v tohtotýždňovej aukcii troch emisií štátnych bondov požičalo 348,5 mil. eur. V rámci konkurenčnej časti aukcie to bola suma 334,5 mil. eur, zvyšných 14 mil. eur bolo z nekonkurenčnej časti aukcie.

O tú však nebol vysoký záujem, keďže k dispozícii v nej bolo 66,9 mil. eur. Vyplýva to z údajov zverejnených Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Financovanie rozpočtu

Od začiatku tohto roka do konca októbra sa prostredníctvom aukcií a syndikátneho predaja predali štátne dlhopisy za 6,354 mld. eur.

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka situácia v ekonomike v minulom roku a začiatkom tohto roka výrazne zdvihla potreby financovania štátneho rozpočtu. Rapídny nárast výdavkov a výpadok príjmov podľa Horňáka spôsobil, že vláda musela hľadať zdroje financovania na trhoch.

Vyššie výdavky pre COVID-19

Potreba financovania bola najmä vlani pre pandémiu COVID-19 vyššia ako pôvodne plánovaná, čo sa odzrkadlilo aj na vyššej aktivite ARDAL-u. Celková suma, ktorú ARDAL v vlani na trhoch získal, prevýšila 13 mld. eur.

Situácia na trhoch bola priaznivá. Prispela k tomu veľmi uvoľnená politika Európskej centrálnej banky, ktorá pomáhala v stabilizácii výnosov na štátnych dlhopisoch. Kroky centrálnej banky pomáhali v minulom roku udržovať náklady spravovania dlhu a financovania na trhoch na prijateľnej úrovni.

Dôležitý je plán

Nárast dlhu priamo súvisí s pandémiou a dôvod jeho nárastu nie je podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho spochybňovaný. Čo je však podľa neho dôležité, je mať plán, ako začať tento dlh postupne znižovať.

Tento plán je podľa neho potrebný, pretože nás postupne začnú tlačiť ďalšie dlhodobé problémy ako starnutie obyvateľstva a podobne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ValachyMatej Horňák
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidityECB Európska centrálna bankaSlovenská sporiteľňaTatra banka