Slovensko sa stáva lídrom v daňovej podpore sociálnych podnikov. Na tlačovej konferencii to povedal poslanec Európskeho parlamentu Branislav Ondruš.
Podľa jeho slov Slovensko úspešne realizuje Akčný plán Európskej komisie pre sociálnu ekonomiku, ako aj Odporúčanie Rady Európskej únie (EÚ) týkajúce sa sociálneho hospodárstva.
Europoslanec zároveň predstavil nové daňové zvýhodnenia, ktoré podporia udržateľné podnikanie sociálnych firiem.
Základné body akčného plánu
Spolu s predsedníčkou Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku (ASES) Alenou Gunárovou zdôraznili potrebu rozvíjať sociálnu ekonomiku, ktorá má významný potenciál pre podporu zamestnanosti zraniteľných skupín, zlepšovanie životných podmienok a riešenie sociálnych a environmentálnych výziev.
Branislav Ondruš zhrnul základné body Akčného plánu sociálnej ekonomiky, ktorý Európska komisia prijala v decembri 2021. Tento plán podporuje sociálne podniky, ktoré kombinujú podnikateľskú činnosť s pozitívnym sociálnym alebo environmentálnym prínosom.
„Akčný plán poskytuje rámec na to, aby sme podporili sociálne podnikanie a rozvoj organizácií, ktoré prispievajú k riešeniu problémov, ako je nezamestnanosť zraniteľných skupín či ochrana životného prostredia,“ uviedol Ondruš.
Dve novinky
V spolupráci s ministrom financií Ladislavom Kamenickým a štátnou tajomníčkou Danielou Kľučkovou boli predstavené aj dve novinky v daňovej podpore.
Sociálne podniky budú oslobodené od povinnosti platiť minimálnu daň, ak nevytvoria zisk. Produkty a služby týchto podnikov budú podliehať zníženej sadzbe DPH 5 %. „Nižšia DPH je dôležitým krokom k dlhodobej udržateľnosti sociálnych podnikov,“ dodal Ondruš.
Zvýšenie spoločenského prínosu
Alena Gunarová zdôraznila, že tieto zmeny umožnia rozšíriť činnosť sociálnych podnikov a zvýšiť ich spoločenský prínos, pričom dodala: „Naša filozofia nie je postaviť sociálne podnikanie na dotáciách, ale na podpore dopytu po našich výrobkoch a službách.“
Na záver konferencie Ondruš a Gunarová apelovali na pokračovanie podpory rozvoja sociálnej ekonomiky na Slovensku. „Sociálna ekonomika má schopnosť meniť životy a prispievať k riešeniu sociálnych a environmentálnych problémov,“ uzavrel Ondruš.