Slováci uprednostňujú bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti pred prenájmom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro bankovky peniaze bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Vo vlastnej nehnuteľnosti býva 89 % Slovákov, v prenájme 11 %.

Slováci preferujú bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. Aj keď vlani o jeden percentuálny bod stúpol počet ľudí bývajúcich v prenájme a túto formu bývania preferovalo 11 % Slovákov, stále je to zhruba trikrát menej ako je európsky priemer. Napríklad v susednej Českej republike býva v prenajatej nehnuteľnosti vyše pätina obyvateľov. V Rakúsku je to dokonca 44 % obyvateľov. Informovala o tom ČSOB, ktorá vychádzala z aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat.

Bývanie vo vlastnom preferuje deväť z desiatich Slovákov, resp. 89 %, a oproti roku 2014 tento podiel nepatrne klesol z 90 %. Európsky priemer je o niečo nižší, na úrovni 70 %. “Dôvodom, prečo Slováci preferujú vlastníctvo nehnuteľnosti, môže byť postoj k investovaniu a spôsobu uchovávania bohatstva, ako aj historické príčiny. Môžeme však očakávať, že aj tieto čísla sa budú pravdepodobne časom meniť a budeme kopírovať západoeurópske trendy,” skonštatoval hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.
Financovanie bývania
Viac ako tri štvrtiny Slovákov, teda 78 %, bývajú vo vlastnom bez toho, aby v súčasnosti splácali nejaký bankový úver. Je to podstatne viac, ako je európsky priemer. Vlastné bývanie bez tohto typu finančného záväzku si môže dovoliť menej ako polovica Európanov. “Nie je zriedkavosťou, že aj v iných krajinách východnej Európy je vlastníctvo domu či bytu jedným z hlavných spôsobom investovania a uchovávania hodnôt. Aj toto sa však bude zrejme v budúcnosti meniť. Dnes si ľudia bežne berú úver na riešenie bytovej otázky a zároveň sa aj častejšie sťahujú. Na rozvoj tiež v budúcnosti čakajú rôzne formy nájomného bývania,” uviedol Gábriš.

Hypotéku alebo iný úver na bývanie v súčasnosti spláca 11 % Slovákov, čo je zhruba polovica z európskeho priemeru. Na prelome roka dosiahla priemerná mzda na Slovensku 902 eur a priemerná cena nehnuteľnosti podľa údajov Národnej banky Slovenska 1 279 eur za meter štvorcový. Z priemerného platu si tak mohol Slovák zabezpečiť 0,71 metra štvorcového nehnuteľnosti.
Sťahovanie od rodičov prichádza po tridsiatke
Priemerný vek, kedy sa mladí sťahujú od svojich rodičov, sa vlani pohyboval tesne pod hranicou 31. roku života. V porovnaní s minulosťou tak opúšťajú rodičovskú domácnosť o niečo neskôr. Napríklad v roku 2005 sa sťahovali krátko pred tridsiatkou. V porovnaní s EÚ opúšťajú Slováci domácnosti neskôr. Európania sa sťahujú do svojich domácnosti v priemere tesne po dovŕšení 26. roku života.

„Na otázku, prečo je to tak, nie je ľahké odpovedať. Ide najmä o doterajšie zvyklosti. Niekedy sa uvádza, že mladí ľudia preferujú komfort a MAMA-hotel. Posúva sa aj hranica vstupu do manželstva, či narodenie prvého dieťaťa. Tieto faktory spolu s rozbiehaním kariéry pravdepodobne vedú k neskoršiemu odchodu z domova. Na druhej strane sa pod to môže podpisovať aj neochota zadlžovať sa pre časť populácie alebo nedostatočný príjem. Faktorov môže byť naozaj viacero, v závislosti od konkrétneho prípadu,“ približuje Marek Gábriš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná banka