Slováci podľa štúdie Allianzu nebohatnú a zadlžujú sa najviac v regióne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com

Dlhy Slovákov v minulom roku prevýšili úspory, v priemere dlhoval každý Slovák 5 750 eur.

Finančné aktíva Slovákov rástli v minulom roku menej, ako je východoeurópsky priemer, zato dlhy Slovákov stúpali najviac v regióne. Ako vyplynulo z výsledkov štúdie skupiny Allianz, ktorá skúma majetok a dlhy domácností vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta, Slováci boli vlani v rebríčku bohatstva domácnosti na 40. mieste, tak ako rok predtým, s priemernými úsporami na Slováka vo výške 5 300 eur. Dlhy Slovákov však prevýšili úspory, v priemere dlhoval vlani každý Slovák 5 750 eur.
S úsporami zaostávame za priemerom
Hrubý finančný majetok Slovákov vzrástol vlani o 4,3 %, čo je menej ako svetový aj regionálny priemer. Lepšie skončili Česi, ktorí postúpili na 26. priečku s čistými úsporami 12 614 eur, ale aj Poliaci s úsporami 6 540 eur a dokonca aj Bulhari, ktorí mali vlani našetrené v priemere 6 370 eur. V dvadsiatke najbohatších obyvateľov sa opäť neumiestnila žiadna z východoeurópskych krajín. Najvyššie sa z nášho regiónu umiestnilo Slovinsko, ktoré skončilo na 25. mieste.
Dlhy Slovákov prevýšili úspory
Dlhy Slovákov za minulý rok predstavovali 51-percentný podiel v rámci úspor a dlhov celkom, čo výrazne presahuje východoeurópsky priemer štátov, ktoré sú členmi EÚ. Tento bol na úrovni 33 %. Slovenské domácnosti vynikajú v zhodnocovaní svojich aktív. Až 64 % svojich úspor majú uložených na bankových účtoch, termínovaných a sporiacich vkladoch. Je to najviac spomedzi východoeurópskych krajín, ktoré v priemere držia iba 45 % svojich aktív v bankách.
Kritický bod finančných aktív
Rast finančného majetku domácností vo svete sa výrazne spomalil. V roku 2015 stúpol len o 4,9 percenta, čím len o niečo presiahol tempo rastu ekonomiky. V predchádzajúcich troch rokoch pritom rástli finančné aktíva domácností až dvojnásobne. “Vývoj finančných aktív dosiahol kritický bod. Extrémna monetárna politika stráca svoj vplyv na ceny aktív. Hnacia sila rastu aktív tak už neexistuje. V kombinácii s neustále klesajúcimi úrokovými sadzbami tak vyhliadky pre sporiteľov nie sú ružové,” povedal Michael Heise, hlavný ekonóm skupiny Allianz.

čisté bohatstvo 2015

Vyspelé krajiny stagnujú
Celkovo stagnácia najviac zasiahla Európu, USA a Japonsko. Bohatstvo domácností v západnej Európe stúplo za minulý rok len o 3,2 percenta a domácnosti v Spojených štátoch si polepšili len o 2,4 percenta. Na opačnej strane rebríčka sa ocitli domácnosti v ázijských krajinách, s výnimkou Japonska, keď ich finančný majetok stúpol o 14,8 percenta. Ťahúňom je najmä Čína, aj vďaka rozširujúcej sa tamojšej strednej triede.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňa