V obehu stále zostáva 18,7 miliónov slovenských bankoviek v hodnote 2,1 miliardy korún. V prepočte je to asi 69,7 miliónov eur.
Pamätné mince
Ako ďalej vyplýva z výročnej správy Národnej banky Slovenska, predstavuje to 1,38 % z hodnoty slovenských bankoviek, ktoré boli v obehu ku koncu roka 2007.
Okrem bankoviek je v obehu necelý milión slovenských pamätných mincí za 0,7 miliardy korún, čo je zhruba 23,2 miliónov eur.
Proces sťahovania slovenských korún z obehu sa začal v júli 2008, teda takmer ihneď po oficiálnom oznámení o zavedení eura na Slovensku od 1. januára 2009.
Štartovacie balíčky
Ľudia si podľa odporúčaní NBS ukladali slovenské peniaze na účty v bankách pre zjednodušenie a zefektívnenie konverzie na eurá, prípadne si v decembri 2008 zakúpili štartovacie balíčky, ktoré pre nich pripravila centrálna banka.
Ku koncu roka 2008 bolo uložených na účtoch v bankách, prípadne vymenených za štartovacie balíčky približne 50 % z hodnoty obehu slovenských peňazí ku koncu roka 2007.
Peniaze stále zamieňa centrálna banka
Druhá vlna sťahovania slovenských peňazí z obehu prišla počas obdobia tzv. duálneho obehu, ktorý trval prvé dva týždne od zavedenia eura na Slovensku.
Ku koncu obdobia duálneho obehu bolo stiahnutých z obehu celkovo 79 % hodnoty slovenských korún v obehu v porovnaní s koncom roka 2007.
Neskôr sa proces sťahovania slovenských peňazí z obehu spomalil. Slovenské bankovky a slovenské pamätné mince sa vymieňajú v centrálnej banke bez časového obmedzenia. Výmena slovenských obehových mincí sa skončila 2. januára 2014.