Rok 2024 je aj priestupným rokom. Ako hovorí analytik 365.bank Tomáš Boháček, o tom, či platení zamestnanci v deň navyše pracujú „zadarmo“, sa vedú rozsiahle diskusie.
Deň navyše počas priestupného roka znamená, že rok je 0,27 % dlhší ako bežný rok. Typický zamestnanec je odmeňovaný v priemere za odpracovanie 261 dní v riadnom roku. V priestupnom roku sa priemer zvyšuje na 262 dní.
Zárobok je iba o 24 centov nižší
Pre zamestnanca, ktorý zarába úroveň priemernej ročnej mzdy na Slovensku, teda za minulý rok približne 16 600 eur ročne, sa tento príjem premieta do dennej mzdy na úrovni 63,6 eura, resp. 63,36 eura v priestupnom roku.
„Náš zárobok je teda iba o 24 centov nižší. Takže, ak žijete v presvedčení, že 29. februára svojmu zamestnávateľovi poskytujete osem hodín „nevoľníctva“, v dnešných cenách ste prišli približne o dva rožky,“ skonštatoval analytik.
Len polovica Slovákov vie o znížení svojich budúcich dôchodkov v druhom pilieri a len štvrtina s tým chce niečo urobiť
Samozrejme, všetko to podľa jeho slov závisí od výšky mzdy, alebo aj od druhu a typu vyplácaného ohodnotenia. Z ekonomického pohľadu, dokážu z dňa navyše získať podľa analytika tí, pre ktorých je efektívna hodnota priamo úmerná trvaniu času. „Víťazmi sú tak poskytovatelia služieb a pracovníci za časovú taxu, zvlášť ak pripadne priestupný deň na pracovný,“ vysvetľuje Boháček.
O jeden deň mzdy navyše
Vymenovať možno rôzne profesie, ako napríklad murári, inštalatéri, opatrovatelia, lektori, taxi vodiči i freelanceri a mnohí ďalší. Títo pôsobia najčastejšie ako živnostníci a tak si zarobia v priestupnom roku o jeden deň mzdy navyše za odpracovaný čas, čím sa zvýši ich celkový ročný príjem, ale aj daňovo-odvodová povinnosť.
Ďalším príkladom sú podľa analytika advokáti, notári, či zubári, ktorí si obvykle účtujú hodinovú sadzbu za svoje služby. V priestupnom roku tak odpracujú o jeden deň navyše a zarobia tak viac.
Analytici porovnali minimálnu mzdu v európskych krajinách a USA. Kde v rebríčku sa nachádza Slovensko?
Hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia si účtujú poplatky za noc, teda v priestupnom roku získajú o jeden deň v roku príjmov z poskytnutých služieb viac. Dopravné a prepravné spoločnosti vedia poskytovať svoje služby o deň dlhšie v roku, čím sa logicky zvyšujú aj ich zárobky.
Šanca, že sa niekto narodí 29. februára, je 1 ku 1 461. Takmer každé štyri roky však dostaneme šancu využiť 24 hodín navyše, pretože náš gregoriánsky kalendárny rok nemá dokonale 365 dní.
Obeh zeme okolo Slnka trvá 365 dní plus šesť hodín. Účelom 29. februára je preto udržať náš kalendár v súlade so skutočným časom obehu Zeme okolo Slnka a striedaním ročných období.
„Nech už svoj priestupný deň strávite akokoľvek, využite svoj bonus 24 hodín podľa svojich predstáv. Ak to nestihnete, šancu budete mať opäť v roku 2028 a každé ďalšie štyri roky až do roku 2100,“ dodal Boháček.