Počas uplynulého víkendu sa v anglickom Cornwalle konal samit lídrov krajín G7. Najvyspelejšie krajiny sveta mali na stole niekoľko problémov, ku ktorým sa snažili nájsť riešenia.
Okrem klimatickej zmeny či boja proti pandémii koronavírusu prišli na rad aj ekonomické otázky.
Minimálna daň
Zástupcovia krajín G7 formálne schválili zavedenie globálnej minimálnej dane pre nadnárodné korporácie, a to po dohode, ktorú minulý týždeň dosiahli ministri financií.
Cieľom minimálnej dane je podľa nich zabrániť firmám využívať daňové raje na presun ziskov a vyhýbanie sa daniam.
Krajiny G7 chcú presadiť minimálnu daň pre právnické osoby. Ako to ovplyvní podnikateľov na Slovensku?
Zdaňovaniu sa nevyhnú nadnárodné technologické firmy. Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) je takýto krok síce politicky populárny, no v praxi prinesie množstvo problémov.
Tie však nebudú súvisieť ani tak s tým, ako sa štáty napokon dohodnú. Problém vidia skôr v tom, že bude menej zdrojov pre najinovatívnejšie spoločnosti, čo bude mať za následok menej budúcich inovácií a pokroku.
Presun zdrojov
Podľa ekonóma a analytika Róberta Chovanculiaka z INESS tieto firmy prinášajú spotrebiteľom veľké benefity, ktoré sú často výsledkom veľkých investícií do výskumu a vývoja.
Ako príklad uviedol kvalitnú a bezplatnú službu Google mapy, ktorú by sme možno nepoznali v súčasnej podobe, ak by Google musel pred dvoma rokmi platiť vysoké dane.
Slovensko má rekordný počet neplatičov DPH, akciové spoločnosti sú na treťom mieste
„Nové dane teda znamenajú presun zdrojov a kompetencií z rúk zakladateľov a top manažérov najúspešnejších spoločností do rúk dočasne zvolených zástupcov, ktorí často musia bojovať o voličské hlasy populistickým rozdávaním,“ vysvetlil odborník pre portál voFinanciách.sk.
Žiadne prekvapenie
G7 tvoria Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty a Taliansko.
Podľa analytika nie je žiadnym prekvapením, že myšlienka o zavedení minimálnej dane prichádza od týchto štátov.
Ako sme si zničili dlhodobú udržateľnosť verejných financií? Ľahko a rýchlo, vysvetľuje rozpočtová rada (video)
Ich priemerný podiel dlhu na HDP je tento rok vo výške 134% HDP. „S výnimkou Nemecka majú jedny z najvyšších dlhov na svete. Príprava minimálnej dane je snaha stiahnuť k sebe štáty so zodpovednejším prístupom k verejným financiám,“ zhodnotil analytik.
Čínska ekonomická hrozba
Medzi ekonomickými otázkami výrazne rezonovala aj Čína a jej silnejúce postavenie vo svete. Predstavitelia G7 sa zhodli, že sa budú musieť spoločne vysporiadať s praktikami ázijského gigantu v globálnej ekonomike.
„Budeme pokračovať v rokovaní o kolektívnych prístupoch riešenia netrhovej politiky a praktík, ktoré podkopávajú spravodlivé a transparentné fungovanie globálnej ekonomiky,“ vyjadrili sa v správe.
Virtuálny Bitcoin robí v Číne reálne problémy. Jeho ťažbou sa vyprodukuje viac emisií ako v celom Česku za rok
Peking označil G7 sa klub, ktorý je zaujatý voči Číne. Podľa politológa je pôsobenie krajiny v medzinárodných vzťahoch náročné charakterizovať.
Pripomenul, že G7 tvoria štáty, ktoré majú prienik ekonomických a bezpečnostných záujmov, ale sú tiež v konkurenčnom postavení. „Čína má dlhodobo napäté vzťahy najmä s USA, pričom kvalita vzťahov s ostatnými členmi G7 je rôznorodá,“ uviedol pre portál voFinanciách Miroslav Řádek.
Politika Joea Bidena
Spomínanú zaujatosť G7 voči Číne môže podľa neho evokovať politická rétorika USA, politická realita je však odlišná. „V skutočnosti je čínska politická taktika voči členom G7 individualistická a flexibilná,“ uviedol.
Bol to práve americký prezident Joe Biden, kto vystupoval na samite proti Číne najostrejšie. Podľa doterajších záverov sa mu podarilo presvedčiť kolegov a prilákal ich na svoju stranu. Vyplýva to aj z jeho vyjadrení počas tlačovej konferencie, kde si výsledky stretnutia pochvaľoval.
Hodnota bitcoinu vystrelila prudko nahor, kryptomena narástla po vyjadrení šéfa Tesly
Politológ vidí samit ako premiéru zahraničnej politiky šéfa Bieleho domu. Medzinárodné spoločenstvo malo podľa neho možnosť spoznávať priority amerického prezidenta.
Takisto ukázal, či bude komunikácia USA iná, ako bola počas administratívy jeho predchodcu Donalda Trumpa. „Nazdávam sa, že ostatné krajiny G7 sa presvedčia o tom, že americká zahraničná politika Bidena a Trumpa sa s niekoľkými výnimkami vo výsledku príliš líšiť nebudú,“ vyjadril sa Řádek.