Slováci zarábajú tridsať rokov od Nežnej revolúcie reálne zhruba o tretinu viac ako v roku 1989. Konštatuje to analytička Poštovej banky Jana Glasová. Hoci nominálna mzda vzrástla z 3 142 československých korún v roku 1989, čo po prepočítaní konverzným kurzom predstavovalo 104 eur, na 1 013 eur v roku 2018, teda 9-násobne, ceny sa zároveň zvýšili 7 až 8-násobne. Po započítaní inflácie tak Slováci v priemer zarábali o zhruba 30 % viac ako v roku 1989. Prvýkrát pritom obyvatelia Slovenska zarábali reálne viac ako v čase revolúcie až v roku 2007.
„Znamená to, že priemerne zarábajúci Slovák si v súčasnosti môže dovoliť zo svojho zárobku kúpiť viac tovarov a služieb ako pred revolúciou. Z tohto uhľa pohľadu vyplýva, že sa máme v priemere lepšie ako v roku 1989 a naša životná úroveň je vyššia,“ uvádza Glasová s tým, že aj tento pohľad na vývoj reálnych zárobkov je však do určitej mierny skreslený. Na úroveň priemernej mzdy si totiž mnohí Slováci ani zďaleka nesiahnu a tí, ktorí zarábajú menej, si zo svojho platu môžu aj menej dovoliť kúpiť.
Na čokoládu pracujeme dlhšie
Všeobecne tak platí, že Slováci v súčasnosti robia kratšie ako pred tridsiatimi rokmi na potraviny, ale aj tovary dlhodobej spotreby. Nájdu sa však aj výnimky. Podľa analytičky Poštovej banky totiž napríklad na nákup zemiakov musíme v súčasnosti odpracovať 9 minút, namiesto 5 minút v roku 1989. Dlhšie musíme pracovať aj na mlieko. Najvýraznejší rozdiel však vychádza pri čokoláde, ktorá nás v roku 1989 stála 4 minúty práce, dnes je to až 10 minút. Naopak kratšie pracujeme najmä na mäso a údeniny.
Podstatnejšie rozdiely však vidieť pri nákupe tovarov dlhodobej spotreby. „Napríklad na farebný televízor sme museli v roku 1989 pracovať 7-násobne dlhší čas, ako v dnešnej dobe na LED televízor,“ konštatuje analytička. Pri týchto tovaroch však zároveň platí, že technologický pokrok ich neustále posúva dopredu a zároveň tlačí na znižovanie cien starších modelov. Pri kúpe auta zase napríklad dnes stačí odpracovať 12 mesiacov, oproti 29 v roku 1989. Zároveň platí, že aj tankovanie je lacnejšie, ako pred tridsiatimi rokmi. Na liter 95-oktánového benzínu sme v čase revolúcie pracovali 26 minút, dnes je to zhruba 13 minút.
Trh nehnuteľností sa výrazne zmenil
Samostatnou kapitolou je trh nehnuteľností. „Kým do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma alebo stáli v rozmedzí 20 až 40 tisíc československých korún, v súčasnosti ich cenu počítame v desiatkach či stovkách tisíc eur. Na kúpu bytu či domu preto dnes musíme pracovať oveľa dlhšie ako pred revolúciou a nehnuteľnosti patria medzi tie statky, ktoré najvýraznejšie zdraželi,“ uvádza Glasová. Ako dodáva, na druhej strane čakanie v poradovníkoch sa stalo minulosťou, vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu dnes vyberať z podstatne širšej ponuky.