AKTUALIZOVANÉ
V poslednom kvartáli minulého roka ekonomický rast na Slovensku potiahol najmä zahraničný dopyt.
Slovenské hospodárstvo v poslednom štvrťroku vlaňajška medziročne stúplo o 3,5 %. Štatistický úrad SR (ŠÚ) tak potvrdil svoj rýchly odhad rastu hrubého domáceho produktu z polovice februára. Oproti tretiemu kvartálu tak hospodársky rast zrýchlil o 0,1 percentuálneho bodu. Rast ekonomiky za celý rok 2017 tak dosiahol 3,4 %, čo znamenalo mierne zrýchlenie z 3,3-percentného rastu v roku 2016.
V bežných cenách hrubý domáci produkt Slovenska v období od októbra do konca decembra minulého roka dosiahol rast o 5,4 % na 22,135 mld. eur. V medzikvartálnom porovnaní v štvrtom štvrťroku oproti tretiemu štvrťroku vlaňajška sa objem hrubého domáceho produktu zvýšil reálne o 0,9 %.
Export rástol o takmer 6 %
Ako ďalej informujú štatistici, k dynamike ekonomického rastu v štvrtom štvrťroku prispel hlavne zahraničný dopyt, keď sa vývoz výrobkov a služieb medziročne zvýšil o 5,7 %. Rast zaznamenal aj domáci dopyt, ktorý sa medziročne zvýšil o 1,1 %. Rozhodujúcim faktorom nižšieho rastu domáceho dopytu bol pokles tvorby hrubého kapitálu o 6,8 %, z čoho tvorba hrubého fixného kapitálu klesla o 6,1 %. Výdavky na konečnú spotrebu vzrástli medziročne v úhrne o 3,5 %, v tom najviac na konečnú spotrebu domácností o 3,6 %. Zvýšila sa aj konečná spotreba verejnej správy o 3,1 % a konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,1 %.
Pridaná hodnota rástla vo väčšine odvetví
Produkčná výkonnosť ekonomiky, meraná objemom pridanej hodnoty, vzrástla medziročne o 3,1 %. Zvýšila sa vo väčšine odvetví, hlavne v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 6,2 %, stavebníctve o 5 %, veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov, doprave a skladovaní a ubytovaní a stravovaní o 4,6 %, informačných a komunikačných činnostiach o 4,2 %, verejnej správe, vzdelávaní, zdravotníctve a sociálnej pomoci o 3,1 %, priemysle o 2,1 %, v umení, zábave a rekreácii, ostatných činnostiach o 1,9 %, odborných, vedeckých a technických činnostiach o 1,6 %.
Pridaná hodnota klesla v pôdohospodárstve o 6,4 % a vo finančných a poisťovacích činnostiach o 3,6 %. Pozitívne pôsobil aj vyšší výber čistých daní z produktov o 7,1 %.
Z vytvoreného hrubého domáceho produktu dôchodkovou metódou tvoril hrubý prevádzkový prebytok a zmiešané dôchodky 10,355 mld. eur. Oproti štvrtému štvrťroku 2016 vzrástol o 3,5 %. Odmeny zamestnancov sa zvýšili o 6,7 % na 9,458 mld. eur. Hodnota vybraných daní z produkcie a dovozu vzrástla o 9,3 % na 2,509 mld. eur. Hodnota subvencií bola vyššia o 21,5 % a dosiahla 187,3 mil. eur.
Pomohol domáci aj zahraničný dopyt
Hospodársky rast tak tentokrát ťahal tak domáci, ako aj zahraničný dopyt. Domáci dopyt zmiernil svoj rast najmä pre spomalenie dynamiky investícií. „To sa potom prejavilo na väčšom príspevku čistého exportu k celkovému rastu HDP – spomalil sa rast dovozu, zrýchlil rast vývozu,“ uviedol analytik VÚB banky Andrej Arady.
Ako dodáva, mesačné prieskumy dôvery však naznačujú, že ide len o dočasné výkyvy. Za spomalením spotreby domácností pritom podľa neho stojí nárast porovnávacej bázy spred roka. „Celkovo ostáva spotreba domácností veľmi dobrá, podporujú ju solídne fundamenty pracovného trhu,“ uviedol.
Ekonomika porastie ešte rýchlejšie
Slovenská ekonomika by pritom podľa analytikov mala v tomto a budúcom roku svoju dynamiku ešte zrýchľovať. Hoci podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank možno v druhej polovici tohto roka a v budúcom roku očakávať skôr spomaľovanie cyklického rastu európskych ekonomík, na Slovensku by to mal kompenzovať ponukový šok prichádzajúci z nových produkcií automobilového priemyslu. „Očakávame teda, že rast slovenskej ekonomiky v tomto roku zrýchli z 3,4 % na 3,9 % a následne v budúcom roku na 4,1 %,“ dodal Koršňák.