AKTUALIZOVANÉ
Rastú najmä ceny potravín a dopravy.
Rast cien na Slovensku sa opäť zrýchlil. V apríli totiž boli spotrebiteľské ceny medziročne vyššie o 2,9 %, čo je najvyšší rast od decembra 2012. Oproti marcu sa dynamika rastu cien zrýchlila o 0,5 percentuálneho bodu. V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka tak spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli o 2,5 %. Medzimesačne v apríli oproti marcu ceny stúpli o 0,6 %, kým v marci oproti februáru rástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Ceny stúpli takmer vo všetkých kategóriách
Medziročný rast cien na Slovensku ťahajú predovšetkým potraviny a doprava, aj keď ceny stúpali takmer vo všetkých sledovaných kategóriách. Ceny potravín a nealkoholických nápojov boli v apríli medziročne vyššie o 5,8 % a ceny dopravy stúpli o 5,3 %. Zvyšovali sa však aj ceny v reštauráciách a hoteloch o 3,4 %, rozličné tovary a služby zdraželi o 3 %, odevy a obuv o 2,7 % a zdravotníctvo o 2,1 %. Stúpli tiež ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,7 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,6 %, rekreáciu a kultúru o 1,4 %, vzdelávanie o 1 % a nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,4 %. Nezmenili sa len ceny za pošty a spoje.
Medzimesačne sa zvýšili hlavne ceny dopravy o 3,1 %. Oproti marcu však zdraželi aj odevy a obuv o 1,6 %, alkoholické nápoje a tabak o 1 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,5 %, reštaurácie a hotely a rozličné tovary a služby zhodne o 0,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a zdravotníctvo zhodne o 0,2 %. Klesli ceny rekreácie a kultúry o 0,2 %. Na úrovni marca zostali ceny za pošty a spoje a ceny vzdelávania.
Ceny potiahol rast cien ropy
Aprílové ceny potiahli nahor najmä ceny v doprave. „Rýchlejší ako očakávaný rast cien ropy k hodnotám blízkym 80 dolárov za barel pohol aj s cenami pohonných hmôt na Slovensku,“ konštatuje analytik Tatra banky Boris Fojtík. Analytici menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) upozorňujú aj na faktor vplyvu zdražovania v leteckej doprave. Ceny leteniek totiž v apríli podľa údajov štatistikov stúpli o 45 %. V spotrebiteľskom koši sú pritom letenky z Bratislavy do Londýna a z Bratislavy do Košíc. „Rast cien leteniek by sa mal zmierniť v priebehu mesiacov máj a jún. S prihliadnutím na historický vývoj a sezónny profil cien leteckej dopravy očakávame ich rast aj v auguste 2018,“ uvádza sa v komentári menového úseku centrálnej banky.
Inflácia sa tak v apríli vyšplhala na úroveň, ktorá prevyšuje pôvodné odhady analytikov komerčných bánk, centrálnej banky aj analytikov rezortu financií. „Dôvodom je dynamickejší vývoj cien služieb, ako aj pokračujúci rast cien potravín. Celková inflácia by tak mala na tento rok prekročiť prognózovanú hodnotu,“ píše sa v komentári Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR. Ako dodáva analytik Tatra banky Boris Fojtík, aktuálne suchá môžu v tomto roku ďalej tlačiť na ceny potravín, geopolitický vývoj zase nahráva vyššej cene ropy. „Vďaka doterajšiemu vývoju inflácie a rizikám, ktoré v súčasnosti vidíme, je inflácia jedným z výrazných kandidátov na prekvapenie roka, čo sa makroekonomických indikátorov týka,“ dodáva.
Zrýchľuje sa aj jadrová inflácia
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v apríli dosiahla 3,3 %, kým v marci predstavovala 2,7 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v apríli 2,5 %. V marci bola na úrovni 1,9 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v apríli vo výške 0,7 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,8 %.