Základom slovenskej bankovej sústavy sa stalo úverové družstvo, ktoré vzniklo pred vyše 170 rokmi.
Celý proces schvaľovania hypotéky pri štandardnom klientovi a účele trvá v súčasnosti v priemere päť dní. No napríklad pri takých spotrebiteľských úveroch sa vedia klienti dostať k pôžičke na počkanie. Pôžičky na krátky čas s nízkou sumou je možné získať aj prostredníctvom SMS alebo cez on-line formulár. O veciach, ktoré sú v súčasnosti samozrejmosťou, sme mohli kedysi snívať. Začiatky úverovania si prešli zložitou cestou.
Už je to viac ako 170 rokov, kedy vznikla prvá slovenská úverová inštitúcia a zároveň prvé peňažné úverové družstvo v Európe. Spolok gazdovský v Sobotišti založil 9. februára 1845 učiteľ a národovec Samuel Jurkovič. Stal sa základom slovenskej bankovej sústavy. Jeho úlohou bolo jednak sprístupniť lacnejšie úvery, ale zároveň viedol k mravnosti.
Šesťpercentný úrok
Požičiavalo sa z prostriedkov, ktoré tvorili jednak vstupné vklady a tiež pravidelné príspevky vo forme sporenia. Podiely zneli na meno a nemohli sa predávať. Všetci členovia museli pri vstupe do spolku zaplatiť základný vklad 30 grajciarov a každý týždeň ukladať tri grajciare v striebre. Zozbierané peniaze sa úročili a požičiavali za šesťpercentný úrok. Jeho výška pri úvere mala v porovnaní s vtedajšími úžerníckymi 50 percentami len symbolický charakter. Úvery boli primárne určené pre členov, ale získať ich mohli aj zodpovední nečlenovia.
Tým sa spolok líšil od neskorších úverných družstiev i od družstiev v Nemecku, ktoré od polovice 19. storočia zakladali Schultze-Delitz alebo Raiffeisen. Heslo „všetci sú za jedného a jeden je za všetkých“, ktoré obsahujú sobotištské stanovy, sa stalo aj Raiffeisenovým.
• mravne a čestne žiť,
• vyvarovať sa alkoholu,
• nočnému túlaniu,
• či hraniu kariet.
Zdroj: NBS
Družstvo fungovalo šesť rokov
Porovnávajúc stanovy rochdalského a sobotištského družstva je možné zistiť, že mali veľa podobných znakov. Obidve družstvá vznikli napokon v malých chudobných chalupách, ale vo viacerých znakoch boli rozdielne. Anglické pomery umožňovali družstvu rásť, stalo sa najväčším konzumným družstvom na svete.
Sobotištské družstvo po šiestich rokoch aj pre nepriaznivé spoločenské pomery zaniklo. Jurkovič 28. januára 1851 napísal: „Šťastne dokonal prvý ústav hospodársky v Sobotišti.“
Vznik obdobných spolkov
Sobotištské družstvo bolo vzorom pre zakladanie iných podobných spolkov. Ukázalo sa, že úverové družstvá mali v slovenských, najmä vidieckych podmienkach, lepšie výhľady na úspech ako zakladanie účastinných bánk. Pred rokom 1948 bolo na Slovensku 809 úverových družstiev, 58 roľníckych vzájomných pokladníc, 39 živnostenských a občianskych úverových ústavov a 20 mestských sporiteľní s ôsmimi filiálkami a zberňami.
Činnosť úverových družstiev prerušila centralizácia bankového systému v Československu po druhej svetovej vojne. Vtedy súkromné peňažné ústavy boli v období rokov 1946 až 1948 zoštátnené. Na báze družstevného finančného sektora začali vznikať štátne sporiteľne.
Súčasnosť
V deväťdesiatych rokoch sa bankový sektor stal zdrojom získavania finančných prostriedkov na reštrukturalizáciu hospodárstva, čo posilnilo previazanosť bánk a podnikov. Nastala úverová expanzia, no podniky neboli schopné plniť si svoje úverové záväzky. Niektoré menšie banky koncom deväťdesiatych rokov skrachovali, tri väčšie na prelome milénia sa štát rozhodol zachrániť.
Slovenský bankový sektor v súčasnosti reprezentuje 26 komerčných bánk. Podľa vyjadrení centrálnej banky je stabilný a zdravý. Banky vykazujú vysokú mieru odolnosti voči negatívnemu vývoju. V retailovom úverovaní možno pozorovať výrazný trend rastu, ktorý je jeden z najrýchlejších v rámci krajín strednej a východnej Európy. A to najmä pri niektorých typoch úverov, ako sú napríklad hypotéky.
(9. februára 1796 v Brezovej pod Bradlom – 13. júla 1873 v Brezovej pod Bradlom)
Počas svojho učiteľského pôsobenia v Sobotišti založil v deň svojich narodenín v roku 1845 prvé peňažné družstvo na európskom kontinente, Spolek gazdovskí v mestečku Sobotište. Spolok pracoval na princípe svojpomoci, bez úradníkov. Zmysel jeho existencie vyjadrovali stanovy slovami „… aby sa gazdovitosť u ľudu povzbudila, aby sa šľachetným, miernym a pomoci potrebujúcim pomáhať mohlo“. Podľa vzoru tohto družstva vznikali podobné spolky i v ďalších slovenských obciach, aby čelili úžere a pomáhali povzniesť život ľudu.
Zdroj: NBS