Produkcia hypoték v roku 2023 sa už tretí štvrťrok udržiavala na stabilizovanej úrovni. V porovnaní s priemerom roka 2021 sa znížila asi o jednu tretinu. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) naďalej platí, že za spomalením stojí pokles dopytu po úveroch, nie sprísňovanie štandardov zo strany bánk.
Rast hypoték na Slovensku
S nižšou produkciou sa postupne znižuje aj medziročný rast hypotekárneho portfólia, k októbru 2023 na 4,3 %. Medzi krajinami EÚ patrí tempo rastu hypoték na Slovensku podľa NBS naďalej do hornej polovice. Úrokové sadzby rástli už len mierne. Medzimesačný rast úrokových sadzieb na nové hypotéky v období júl až september 2023 predstavoval 0,02 percentuálneho bodu. V októbri mierne stúpol na 0,07 bodu, čo je podľa národnej banky tretinová hodnota v porovnaní s medzimesačným rastom v roku 2022.
Zisk bánk presiahol miliardu eur, dôvodom je najmä nárast čistých úrokových príjmov
Podiel úverov s vysokým pomerom splátok k príjmu zostal zvýšený aj v treťom štvrťroku. Zároveň však mierne pokleslo využívanie výnimky pre pomer splátok k príjmu medzi 60 % a 70 %. Ukazovatele zlyhania sa ustálili na historicky najnižších hodnotách.
Mierny vzrast rizika hypotekárneho portfólia
Rizikovosť hypotekárneho portfólia v poslednom období mierne vzrástla. Dôvodom je podľa centrálnej banky zhoršenie finančnej situácie domácností v dôsledku zvýšenej inflácie, rastu úrokových sadzieb, ako aj poklesu cien nehnuteľností zabezpečujúcich hypotekárne portfólio. Rastúce výdavky na nevyhnutné životné náklady a vyššie splátky úverov ukrojili domácnostiam za obdobie uplynulých dvoch rokov v priemere 6 % ich príjmov.
Americký a ázijský akciový trh uzavreli zmiešane, dôvodom je aj zlacnenie ľahkej americkej ropy
Podiel hypoték v portfóliu, pri ktorých aktuálna hodnota LTV, teda pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti, presahuje 70 %, vzrástol od júna 2022, keď boli ceny nehnuteľností na vrchole, do novembra 2023 z 8 % na 23 %.
Rast spotrebiteľských úverov
Spotrebiteľské úvery rastú stabilným tempom. Od začiatku januára do konca októbra 2023 zaznamenali len kladné medzimesačné prírastky. Vďaka tomu sa ich medziročné tempo rastu zvýšilo na 6,3 %. Úrokové sadzby výraznejšie vzrástli len v októbri 2023, stúpli na 10 %. V tempe rastu spotrebiteľských úverov, aj v úrovni ich úrokových sadzieb, je Slovensko v hornej polovici krajín EÚ.
Materská dávka bude pre absolventky škôl dostupnejšia, musia však splniť základnú podmienku
Za rýchlejším rastom portfólia spotrebiteľských úverov je podľa NBS najmä vyšší počet úverov poskytnutých klientom v strednom a vyššom veku. Kým priemerná výška nových spotrebiteľských úverov zostala počas uplynulého roka približne stabilná, počet nových úverov vzrástol približne o 14 %. Tento nárast nastal takmer celý u ľudí vo veku nad 40 rokov.