Pri používaní platobných kariet je dobré dodržiavať niekoľko pravidiel, s kreditkou sa spájajú aj sankcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karty
Foto: ilustračné, pixabay.com

Platobné karty majú viacero výhod, ktoré uľahčujú každodenné transakcie a spravujú finančné prostriedky. Umožňujú jednoduché a rýchle platby. Stačí priložiť kartu, zadať PIN kód alebo použiť technológiu bezkontaktnej platby.

Je však dôležité mať na pamäti, že platobné karty by mali klienti používať zodpovedne a s ohľadom na ich finančnú situáciu. Vždy je potrebné monitorovať výdavky a splácať dlhy včas, aby sa predišlo problémom s dlhmi a nadmerným zadlžením.

Základným pravidlom je využívať karty na účel, pre ktorý boli vydané. Ostatné úkony totiž môžu byť spojené s vyššími poplatkami.

Kreditka a debetka

Obe sú elektronické platobné karty a vyzerajú rovnako. Debetná karta je platobná karta vydaná k bežnému účtu. Majiteľ karty pri platení v obchode alebo výbere hotovosti používa vlastné peňažné prostriedky, ktoré má uložené v banke na svojom účte.

Používaním kreditnej karty spotrebiteľ čerpá v banke úver, ktorý je potrebné pravidelne splácať. Po uplynutí bezúročného obdobia sú klientovi účtované úroky a za niektoré úkony s kreditnou kartou sa platia aj poplatky.

Pomocou kreditnej karty môže spotrebiteľ rýchlo a jednoducho získať peňažné prostriedky na bežné alebo väčšie nákupy, či preklenúť časový nesúlad medzi príjmami a výdavkami domácnosti. Spotrebiteľ z nej čerpá prostriedky, ktoré neskôr spláca buď pravidelnými splátkami alebo splatením celej sumy. Úver sa neustále obnovuje.

Akú kreditku si vybrať?

Kreditná karta prináša síce viacero výhod, no je potrebné dávať pozor aj na nástrahy s ňou spojené. Ak klient plánuje s kreditkou uhrádzať bežné každodenné nákupy a následne celú sumu jednorazovo každý mesiac splatiť, je dobré si vybrať kartu s najdlhším bezúročným obdobím a s najnižším poplatkom za zriadenie kreditnej karty.

Môže byť klient, ktorý kreditnú kartu využíva len na občasné väčšie nákupy a potom postupne mesačne spláca. V takom prípade je dobré vziať si kreditnú kartu s najnižším úrokom.

Kreditné karty nie sú primárne určené na výber prostriedkov z bankomatu, no ak sa tak aj niekto rozhodne a občas uskutoční výber hotovosti z bankomatu, dôležité je mať opäť kartu s čo najnižším úrokom.

Bezúročné obdobie

Bezúročné obdobie je hlavnou výhodou kreditnej karty. Je to napríklad 40 alebo aj 50 dní. Počas neho banky neúročia nákupy zaplatené kreditnou kartou. Teda čím je bezúročné obdobie dlhšie, tým viac času má spotrebiteľ na uhradenie dlžnej sumy na karte.

Úrok je cena za poskytnutý úver v prípade, aj klient nesplatí dlžnú sumu do konca bezúročného obdobia. Dlžná suma je celková suma použitých prostriedkov na karte spolu s poplatkami a úrokom.

Väčšina bánk uvádza úrokovú sadzbu v percentách a v ročnom vyjadrení. No je možné sa stretnúť aj s fixným poplatkom, kde suma poplatku závisí od výšky dlžnej sumy.

Cena za kartu

Banky si za vydanie kreditnej karty účtujú ročný poplatok. Môže to byť desať eur ročne, ale kľudne aj viac. Výška poplatku závisí od druhu, resp. prestíže kreditnej karty. Čím viac výhod karta poskytuje, tým je aj poplatok za ňu vyšší.

Prvýkrát sa poplatok účtuje hneď pri vydaní karty. Niektoré banky tento prvý poplatok odpúšťajú. Iné poplatok môžu znížiť alebo ho odpustia, ak klient splní podmienky ich vernostného programu alebo bude kartu aktívne využívať.

Poplatky a sankcie

Ak má niekto záujem využívať kreditnú kartu na výbery z bankomatu alebo z pobočky banky, ktorá kartu vydala, treba počítať s vyššími poplatkami.

Výber z bankomatu je nielen zväčša úročený odo dňa výberu, čiže sa na neho nevzťahuje bezúročné obdobie, ale je aj spoplatnený. Vyšší je aj poplatok, ak je výber uskutočnený z bankomatu inej banky. To isté platí, ak by sa klient rozhodol vyberať hotovosť na pobočke banky.

Banky si môžu účtovať poplatky aj za zaslanie upomienky alebo výzvy, ak klient zabudol uhradiť aspoň minimálnu splátku. Tento poplatok môže byť stanovený buď pevnou sumou alebo ako percentom z dlžnej sumy.

Ak aj niekto má problémy so splácaním dlhu na kreditnej karte, mal by hneď kontaktovať svoju banku. Je potrebné vysvetliť situáciu a klient môže požiadať banku o odklad splátok, prípadne o úpravu úverových podmienok. Úprava úverových podmienok však môže byť spoplatnená tiež, preto je dobré si najprv overiť výšku poplatku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať