Pracujúcich cudzincov u nás pribúda, pomáhajú riešiť nerovnováhy na trhu práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cudzinci práca výplata pracovne ponuky trh práce zahranicie ekonomika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku stúpa. Deje sa tak najmä od vypuknutia vojny na Ukrajine. Možno aj preto sa objavil strach z cudzincov a úvahy, či Slovákom nekradnú prácu. „Čísla však hovoria jasne, je to nezmysel,“ povedal ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška.

Na Slovensku podľa údajov ústredia práce v auguste pracovalo takmer 83-tisíc cudzincov. Z hľadiska národnosti sú najviac zastúpení Ukrajinci, ktorých na Slovensku pracuje viac ako 30-tisíc.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Počet zahraničných pracovníkov u nás v ostatných rokoch dynamicky rástol, avšak po vypuknutí pandémie zaznamenal výrazný pokles, a to zo 78-tisíc na začiatku roka 2020 na 67-tisíc v polovici roka 2021. Tento prepad bolo pri zotavovaní z pandémie cítiť vo viacerých odvetviach, kde bol problém nájsť zamestnancov,“ konštatuje Martiška.

Nárast pre vojnu

V tomto roku však počet zahraničných pracovníkov výrazne narástol. Za týmto nárastom stojí predovšetkým tragická udalosť v podobe invázie Ruska na Ukrajinu. Časť ľudí, ktorých vojna vyhnala z domoviny, našli nový či dočasný domov, a prácu aj na Slovensku.

Údaje ústredia práce podľa analytika ukazujú, že cudzinci pomáhajú znížiť nedostatok pracovnej sily tam, kde je na Slovensku problémom. Pracujú totiž takmer výlučne v krajoch, kde je dlhodobo nedostatok zamestnancov.

Najviac pracujúcich cudzincov

Vyše 75 % cudzincov pracuje v štyroch slovenských krajoch s najnižšou nezamestnanosťou, pričom celá polovica pracuje v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde počet voľných pracovných miest presahuje počet registrovaných nezamestnaných.

Ďaleko najvyšší počet cudzincov pritom pracuje v Bratislavskom kraji, kde je dlhodobo najväčší nedostatok zamestnancov.

Údaje z trhu práce tak hovoria jasne – cudzinci u nás pracujú najmä v regiónoch, kde je najnižšia nezamestnanosť a najviac voľných pracovných miest, a vykonávajú predovšetkým profesie, pre ktoré v daných krajoch nie je dosť zamestnancov. Cudzinci nám tak nekradnú prácu. Práve naopak, pomáhajú nám riešiť nerovnováhy na trhu práce, čím podporujú našu ekonomiku a zvyšujú našu životnú úroveň,“ vysvetlil analytik.

Nedostatok zamestnancov

Čísla nám však podľa neho takisto ukazujú, že aj napriek historicky najvyššiemu počtu zahraničných pracovníkov je u nás v niektorých krajoch a profesiách stále výrazný nedostatok zamestnancov, ktorý brzdí našu ekonomiku.

Slovenská ekonomika tak potrebuje ešte viac cudzincov, schopných a ochotných pracovať v profesiách a regiónoch, kde nemáme dostatok zamestnancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať