Odvolávanie sa na Európsky preukaz zdravotného poistenia nie vždy postačí.
Podcenenie cestovného poistenia pri ceste do zahraničia môže mať nielen zdravotné, ale aj finančné dopady. Cestovné poistenie je nevyhnutnou súčasťou prípravy na cestu pre každého, kto chce predísť neplánovaným výdavkom, ktoré môžu výrazne ohroziť rodinný rozpočet. Úhrada za ošetrenie alebo hospitalizáciu v zahraničí sa môže vyšplhať do desiatok tisíc eur.
Treba myslieť aj na batožinu
Aj stratená, poškodená alebo ukradnutá batožina môže navýšiť náklady na dovolenku o stovky eur. „Naša asistenčná spoločnosť Europ Assistance eviduje ročne približne 430 prípadov stratenej alebo poškodenej batožiny. Priemerná výška nákladov, ktoré vlani vznikli klientom v súvislosti s kúpou nového kufra alebo so zakúpením nevyhnutných vecí potrebných do času, kým sa k svojej stratenej batožine dostali, dosiahla 230 eur,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
V rámci poistenia batožiny má klient kryté veci bežnej osobnej potreby, ktoré si vzal na cestu, prípadne si ich preukázateľne zaobstaral počas cesty. Ide napríklad o ošatenie, obuv, hygienické potreby a kufre. Poistné plnenie mu bude vyplatené v prípade odcudzenia, straty, poškodenia alebo zničenia týchto vecí, pokiaľ je škoda spôsobená krádežou, pri dopravnej nehode, na veciach odovzdaných pri preprave dopravcovi alebo v dôsledku živelnej pohromy. Poistenie batožiny sa vzťahuje aj na krádež poistených vecí vlámaním do auta, do strešného boxu na vozidle alebo do prívesu z pevného materiálu, akým je napríklad obytný karavan.
Najčastejšie nás trápi žalúdok
Aj obyčajný zápal hrdla, ucha či tráviace problémy môžu premeniť i lacnú dovolenku na luxusný pobyt. Práve črevné ťažkosti trápia výletníkov zo Slovenska a Českej republiky v zahraničí podľa Žáčkovej najčastejšie. Ošetrenie s tým spojené stálo v priemere 203 eur. Lacnou záležitosťou nie je ani boľavý zub, ktorý nás na dovolenke v zahraničí môže vyjsť v priemere na 211 eur. Priemerná cena za liečbu horných dýchacích ciest sa môže vyšplhať až na takmer 260 eur.
Medzi menej časté, ale zato najdrahšie dovolenkové ochorenia, patria podľa Žáčkovej urologické problémy, ktoré náklady na pobyt v cudzine predražia o približne 600 eur. Úrazy a zlomeniny počas letného oddychu sú tiež finančne náročné a rátajú sa v tisíckach eur.
Poistenie storna
V rámci cestovného poistenia poisťovňa Generali odporúča myslieť aj na poistenie storna zájazdu. „Klienti, ktorí majú v rámci cestovného poistenia poistené aj storno zájazdu, môžu toto poistenie využiť v prípade nečakaného náhleho ťažkého ochorenia, tehotenstva, nečakaného úrazu, ťažkého ochorenia alebo smrti rodinného príslušníka, nezavinenej straty pracovného miesta, nečakaného súdneho predvolania či pri náhlej škode na majetku, ktorú tesne pred odjazdom spôsobila napríklad povodeň,“ vysvetľuje Adriana Körösiová z poisťovne Generali.
V prípade, že poistený musí stornovať zájazd, poisťovňa mu preplatí výšku storno poplatkov v súvislosti so zakúpeným zájazdom alebo cestovný lístkom na vlak, autobus či lodenku alebo letenku. Z toho dôvodu je toto poistenie najlepšie dojednať hneď pri rezervácii zájazdu, pretože poistná ochrana začína ihneď uzavretím poistenia, avšak nie je to podmienkou. Klient si môže podľa Generali uzatvoriť poistenie hocikedy, no pri tomto poistení začína poistná ochrana až v desiaty deň po uzavretí poistenia.
Poistenie zodpovednosti
Mnohokrát opomínaným poistením zo strany dovolenkárov je poistenie zodpovednosti za škodu. Toto poistenie sa vzťahuje na škodu na veci alebo zdraví, ktorú spôsobil poistený počas cesty. Poisťovňa Generali v minulom roku zaznamenala škody z poistenia zodpovednosti v rámci cestovného poistenia vo výške viac ako 325 tisíc eur.
O tom, že si toto poistenie skutočne oplatí uzatvoriť, hovorí aj jeden z mnohých prípadov poisťovne. „Dieťa pri nestráženej hre so skleneným pohárom začalo obrubou kresliť na sklenenú výplň hotelového balkóna v Thajsku, pričom túto výplň poškodilo. Náklady na jej výmenu sa vyšplhali až do výšky 700 eur. Toto poškodenie sme hradili práve z poistenia zodpovednosti,“ ozrejmuje riaditeľ odboru poistných udalostí majetku poisťovne Generali Marek Molda.
Európsky preukaz nestačí
Odvolávanie sa na Európsky preukaz zdravotného poistenia nie vždy postačí. Tento kryje len nevyhnutné liečebné náklady na vyšetrenie, ošetrenie či hospitalizáciu v nemocnici, aj to len v štátnych zariadeniach. „Ak si človek poraní nohu v mori, najbližší lekár je takmer isto súkromný. Ak nechce platiť za ošetrenie, musí cestovať do najbližšieho mesta do štátnej nemocnice či za štátnym lekárom,“ skonštatoval finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Ďalším problém európskeho preukazu je podľa neho to, že takmer v každom štáte EÚ sa za zdravotnú starostlivosť niečo dopláca. Napríklad vo Francúzsku je to až 30 percent z ceny zákroku, čo aj pri malej zlomenine môžu byť stovky eur. V Taliansku sa napríklad hradia lieky v plnej výške. Ideálne je európsky preukaz skombinovať s komerčným cestovným poistením. To je pre klienta zárukou, že môže cestovať do ktorejkoľvek krajiny, nielen v rámci EÚ, bez toho, aby musel rátať s veľkou finančnou rezervou na prípadné výdavky za lekárske ošetrenie a lieky.
Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa podľa Žáčkovej doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko. „Komerčné cestovné poistenie zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve,“ uviedla Žáčková.
Poistenie ku karte
Slovenská sporiteľňa odporúča v lete na dovolenke klientom využiť cestovné poistenie k platobnej karte, prípadne jej nové moderné poistenie osobných vecí a karty, ktoré platí aj v zahraničí. Ako skonštatovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, cestovné poistenie ku karte má viaceré výhody. Jedným z nich je to, že poistenie platí počas celého roka a klient sa tak nemusí viac starať o kúpu cestovného poistenia pred každou cestou do zahraničia.
Rodinné cestovné poistenie zase chráni aj rodinných príslušníkov držiteľa karty a rodinní príslušníci môžu vycestovať aj samostatne, bez prítomnosti držiteľa karty. Poistenie od Slovenskej sporiteľne trvá aj v období blokácie platobnej karty pri strate či krádeži. Ďalšou možnosťou je aj poistenie osobných vecí a karty. „Krádež mobilu alebo tabletu či strata dokladov a kľúčov dokáže nielen znepríjemniť život, ale aj poriadne prevetrať peňaženku. S poistením osobných vecí a karty sa následkov takýchto situácií klienti nemusia báť, toto poistenie platí v celom svete,“ skonštatovala Cesnaková.
Pozor na športy
Podobne ako pri zimných športoch, aj pri letnom cestovnom poistení je podľa Búlika kľúčové vybrať si správny produkt. Klasické turistické poistenie liečebných nákladov v cene približne dve eurá na deň sa vzťahuje len na turistiku a rekreačný šport. Avšak v žiadnom prípade nekryje aktivity ako kitesurfing či prípady zranení pri jazde na požičanom vodnom skútri.
Turistické poistenie nepokryje dokonca ani zranenia pri jazde na „banáne“, ktorá sa na prvý pohľad zdá ako bezbranná zábavka na mori. Tieto aktivity patria do vyššieho balíka, ktorý kryje takzvané rizikové športy. Jeho cena je podľa Búlika približne dvojnásobná v porovnaní so základným poistením.
Dostupnosť poistenia, najmä komfort uzatvorenia zmluvy, sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Poistenie je možné uzavrieť v pobočkách poisťovní, ale aj cez internet a telefón. V prípade zájazdov je poistenie možné uzatvoriť v cestovnej kancelárii.
Na toto nezabudnite
Pri uzatvorení poistenia dostanete spolu so zmluvou a podmienkami cestovnú kartu. Určite si ju nezabudnite vziať so sebou a noste ju všade. V prípade vzniku poistnej udalosti na nej nájdete telefónne číslo asistenčnej služby, zväčša nonstop infolinky, ktorá vám dá dostatok informácii o tom, ako v prípade poistnej udalosti postupovať. Pri menších problémoch si uhradíte v zahraničí náklady spojené s poistnou udalosťou sami a doma si potom uplatníte preplatenie úhrady. Pri väčších problémoch uhradí poisťovňa náklady priamo.