- aktualizované 8. augusta 2022, 9:55
V nasledujúcich mesiacoch by mal pokračovať pokles počtu poskytnutých nových hypoték, a tým aj spomaľovanie priemerného cenového rastu bývania na Slovensku.
Nadpriemerne však podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika budú rásť regióny, v ktorých sú ceny ešte stále výrazne pod slovenským priemerom.
„Najmä tam, kde je nedostatok bytov a ekonomicky sa mestám a okresom darí, nie je dôvod, aby sa zdražovanie spomaľovalo. Osobitne pre nové investície, ako je Volvo pri Košiciach či Vaillant pri Senici, pravdepodobne uvidíme strmší rast cien v týchto lokalitách,“ myslí si analytik.
Objemy čerpaných hypoték
V druhom štvrťroku tohto roka sa už zreteľne prejavilo spomalenie hypotekárneho trhu, keď od marca objemy čerpaných hypoték klesli o výrazných takmer 1,2 miliardy eur.
Pokles čerpania hypoték najsilnejšie podľa Búlika vidieť v Bratislave, kde sa najmä byty dostali do nedostupnej cenovej úrovne pre časť obyvateľov.
Rastúce úrokové sadzby záujem o hypotéky zatiaľ neovplyvnili, ale ľuďom s príjmom na hrane môžu zmeniť plány
Podobná situácia je aj v Košiciach, čo je podľa neho dôvod, prečo medzikvartálne stúpli ceny v týchto krajoch len o päť percent.
Rýchle zvyšovanie cien
Naopak, ostatné krajské mestá sú ešte stále cenovo výrazne lacnejšie ako Bratislava a Košice, čo vytvára priestor na pokračujúce rýchle zvyšovanie cien.
Práve krajské mestá v Žilinskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji najvýraznejšie ťahali rast v spomínaných krajoch.
„Predpokladám, že nadpriemerné zdražovanie bude najmä v Žilinskom a Trnavskom kraji pokračovať aj po zvyšok tohto roka, keďže cenovo výrazne zaostávajú za Bratislavou napriek tomu, že ponúkajú dostatok pracovných príležitostí a ekonomicky sú dostatočne silné,“ skonštatoval Búlik.
Priemerná úroková sadzba
V júni prvýkrát priemerná úroková sadzba nových hypoték presiahla v priemere hranicu 2 %, čo sme naposledy videli na Slovensku v roku 2017.
Napriek tomu zostáva dopyt po nových hypotékach stále silný, keď v júni čerpali slovenské domácnosti podľa Búlika 900 miliónov nových úverov.
Podnikatelia sa k hypotékam tak ľahko nedostanú, banky ich považujú za najrizikovejších klientov
„Aj to je dôvod, prečo medziročne priemerné ceny bývania na Slovensku zdraželi o 25,5 % a už v šiestom kvartáli po sebe prekonali hranicu dvadsať percent. Inak povedané, priemerná nehnuteľnosť na Slovensku zdražela počas 18 mesiacov od úvodu minulého roka doteraz viac ako o tretinu. To je extrémny cenový nárast, ktorý výrazne znižuje dostupnosť bývania na Slovensku,“ dodal analytik.