Slovenská asociácia poisťovní žiada, aby súčasne so zrušením bankového odvodu boli z povinnosti platiť odvod vyňaté aj poisťovne. Uviedla to počas pripomienkového konania k návrhu zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk. Dôvody pre zavedenie odvodu pre poisťovne boli v minulosti podľa asociácie obdobné ako pre banky, a preto sa domnieva, že účel zákona dávno pominul.
Poisťovniam stúpli náklady
V súčasnosti, naopak, poisťovne potrebujú od štátu pomoc, aby prekonali problémy plynúce z COVID-19. Poisťovniam sa podľa vyjadrení asociácie podstatne znížili tržby a zvýšili náklady. „Preto by spolu so zrušením bankového odvodu mali byť poisťovne vyňaté z pôsobnosti zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach,“ argumentuje asociácia, pričom svoje pripomienky označila ako zásadné.
V opačnom prípade poisťovne zostanú podľa asociácie ako jediný sektor finančného trhu zaťažené osobitným odvodom. Zároveň poukazujú na to, že aj vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že bude „vytvárať priaznivé podmienky pre podnikanie, podnikateľské prostredie s jednoduchými zákonmi a nízkym administratívnym, finančným a regulačným zaťažením pre všetkých a zásadným zjednodušením daňového a odvodového systému“ a zníži „zdaňovanie ekonomickej aktivity a nerovnomerné zaťaženie sektorov ekonomiky“.
Banky sa už so štátom dohodli
Bankám sa má od budúceho roka zrušiť povinnosť platiť bankový odvod. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom a bankovou asociáciou z júna tohto roka. Už vtedy sa obe strany dohodli, že sa vypracuje legislatíva na zrušenie odvodu. Zrušením odvodu klesnú bankám náklady v budúcom roku o 303,7 mil. eur, v ďalšom roku o 334,39 mil. eur a v roku 2023 o 344,43 mil. eur. Zákon o osobitnom odvode funguje na Slovensku od roku 2012.