Kampaň namierená proti zavedeniu osempercentnej dane sa objaví na internete a aj v televízii.
Slovenská asociácia poisťovní spustila kampaň proti novej 8-percentnej dani z neživotného poistenia, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Kampaň je na internetovej stránke rukyprec.sk, ako aj YouTube kanáli a v nasledujúcich dňoch pôjde na televíznych staniciach. Zákon podľa asociácie prináša problematickú retroaktivitu, zvýši poistné a môže mať negatívny dopad na štát, poisťovne aj poistených.
Daň je podľa poisťovní dvojnásobne vyššia ako marža poisťovní z neživotného poistenia. Keďže poisťovne sú viazané prísnymi pravidlami solventnosti, nemajú podľa asociácie inú možnosť, ako skôr či neskôr zvýšiť ceny. “Po zdražení poistiek sa však menej ľudí poistí a štát bude vystavený požiadavkám nepoistených ľudí na finančnú pomoc pri povodniach, víchriciach a iných katastrofách,” uviedla generálna riaditeľka poistnej asociácie Jozefína Žáková.
MF nesúhlasí
Ministerstvo financií SR považuje túto kampaň za šírenie poplašnej správy. Hoci poisťovne avizujú zvyšovanie cien pri neživotnom poistení, rezort financií však na to nevidí dôvod. “Poisťovne by sa mali zamyslieť nad tým, či chcú prísť o svojich klientov alebo radšej nájdu spôsoby, ako sa s novými pravidlami vysporiadať,” uviedlo ministerstvo v tlačovej správe.
Od poisťovní nie je podľa ministerstva fér, že sa klientom vyhrážajú zvyšovaním cien, ktoré v mnohých prípadoch pri poistných produktoch zvýšili už začiatkom tohto roka. “Dnes celý spor s poisťovňami, prečo tak štekajú, prečo tak hryzú, je ten, že my nechceme dovoliť, aby to automaticky platil klient. Daň z poistenia je primárne namierená na zdaňovanie poisťovní, takže majú ju platiť poisťovne,” doplnil minister financií Peter Kažimír.
V číslach sa Klub 500 a MF nezhoduje
Nesúhlasné stanovisko k poistnej dani vyjadril prostredníctvom tlačovej správy aj Klub 500. Odmieta ďalšie navyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia na Slovensku, ktoré je podľa neho v súčasnosti piate najvyššie v Európskej únii. Zavedenie dane z poistenia podľa nich trestá podnikateľov, ale aj súkromné osoby, ktoré sa správajú zodpovedne a poisťujú si svoj majetok.
S tvrdením, že Slovensko má piate najvyššie daňovo-odvodové zaťaženie, rezort financií nesúhlasí. “Podľa údajov Eurostatu, ktoré sú verejne dostupné a ktoré predstavitelia Klubu 500 asi nečítali, je daňovo-odvodové zaťaženie na Slovenku šieste najnižšie spomedzi európskej dvadsaťosmičky a dosahuje úroveň 32,7 % HDP. Ak chceme hovoriť rétorikou Klubu 500, tak naše daňovo-odvodové zaťaženie je 23. najvyššie spomedzi 28 krajín EÚ,” uviedlo ministerstvo.
Zákon je v druhom čítaní
Poslanci parlamentu v stredu posunuli do druhého čítania návrh zákona o dani z poistenia, ktorý predstavil rezort financií. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Pôvodne sa mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií upustilo. Nová daň z poistenia by tak mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod.