V júni bolo na Slovensku vyhlásených 1 430 osobných bankrotov.
V júni bolo na Slovensku vyhlásených 1 430 osobných bankrotov, v druhom štvrťroku ich počet dosiahol 4 338. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, júnový počet medziročne vzrástol takmer o 31 % a za celý druhý štvrťrok to znamená medziročný nárast o vyše 26 %. Problémom je podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej vysoké zadlženie ľudí, nízka miera úspor či neočakávaná strata zamestnania.
Veľa pôžičiek, málo úspor
„Dôvodom osobného bankrotu je hlave vysoké zadlženie, kedy človek nesprávne odhadol svoje možnosti splácania, alebo si v časoch prosperity nabral na ‚svoje plecia‘ príliš veľa pôžičiek,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Ďalším dôvodom podľa nej je, že dlžník nemá žiadne úspory, ktoré by mohol použiť na splácanie dlhov v prípade výpadku alebo poklesu svojho príjmu. A v neposlednom rade môže človeka do bankrotu dostať podľa Glasovej aj výpadok príjmu spôsobený napríklad dlhodobejšou nezamestnanosťou alebo zdravotnými problémami.
Zrušené konkurzy pre nedostatok majetku
V júni 2019 bolo zároveň zrušených 1 139 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z tohto až 93,59 percenta bolo zrušených pre nedostatok majetku, čo podľa hlavnej analytičky CRIF Jany Markovej znamená, že dlžníci nezaplatili svojim veriteľom ani jedno euro. „Iba 6,41 percenta dlžníkov bolo oddlžených predajom majetku, z ktorého boli veritelia uspokojení aspoň v minimálnej miere,“ povedala Marková.
Od roku 2006, kedy začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca júna 2019 zbankrotovalo už 29 888 dlžníkov.