Minulý rok počet konkurzov v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol takmer o 19 % a počet reštrukturalizácií sa znížil o viac ako 20 %.
V minulom roku bolo na Slovensku vyhlásených 274 konkurzov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 18,69 % menej. Reštrukturalizácií bolo v roku 2016 vyhlásených 73, čo je pokles o 20,65 percenta oproti roku 2015. Informovala o tom spoločnosť Slovak Credit Bureau (CRIF SK).
Vlani bolo najviac konkurzov vyhlásených v odvetviach veľkoobchod a maloobchod a oprava motorových vozidiel a motocyklov, konkrétne 82. Nasledujú odvetvia stavebníctvo (35) a priemyselná výroba (35). Najviac reštrukturalizácií bolo povolených v odvetviach veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov, a to 21, ďalej priemyselná výroba (10) a odborné, vedecké a technické činnosti (10).
Počet firiem v úpadku klesá
„Pre ekonomiku Slovenska je takmer pätinový pokles firiem v úpadku, na majetok ktorých bol vyhlásený konkurz, alebo ktorým bola povolená reštrukturalizácia, dobrou správou. Rovnako je dobré, že počet firiem v úpadku klesá, alebo sa stabilizoval aj v takých odvetviach, akými sú stavebníctvo alebo priemyselná výroba,“ zhodnotila hlavná analytička spoločnosti CRIF SK Jana Marková.
Z regionálneho hľadiska bolo v minulom roku najviac konkurzov vyhlásených v Bratislavskom (69) a Košickom kraji (47). Naopak najmenej konkurzov vyhlásili v Trenčianskom kraji, a to 16. Čo sa týka povolených reštrukturalizácií, najviac ich bolo v Banskobystrickom kraji (22) a v Bratislavskom kraji (14), zatiaľ čo v Nitrianskom kraji boli len tri povolené reštrukturalizácie.
Rebríček firiem v konkurze
Ako ďalej spoločnosť CRIF SK informovala, najväčším zamestnávateľom, na majetok ktorého bol v roku 2016 vyhlásený konkurz, bola akciová spoločnosť Zberné suroviny, podnikajúca vo veľkoobchode s odpadom a šrotom, ktorá vyhlásila konkurz po pôvodne povolenej reštrukturalizácii a zamestnávala 250 až 499 zamestnancov. Za ňou nasledovala akciová spoločnosť IE group, podnikajúca v oblasti výstavby ostatných inžinierskych stavieb, so 150 až 199 zamestnancami.
Najviac zamestnancov medzi spoločnosťami s povolenou reštrukturalizáciou mali akciová spoločnosť ELTECO, zameraná na výrobu elektrických motorov, generátorov a transformátorov, a akciová spoločnosť Nexis Fibers, výrobca umelých vlákien, ktoré zamestnávali od 250 do 499 pracovníkov, uzavrela CRIF SK.