Slováci sú zvyknutí nakupovať v okolitých krajinách, avšak pandémia nového koronavírusu im to na istý čas prekazila. Kartové transakcie za hranicami Slovenska v jarných mesiacoch klesli v niektorých prípadoch aj o viac ako 90 %. „Na základe našich štatistík môžeme potvrdiť, že objem platieb v zahraničí určite nedosahuje úrovne porovnateľné s rovnakým obdobím minulého roka,“ povedala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
Napríklad z pohľadu objemu platieb sa platby za ubytovanie v zahraničí prepadli v ČSOB zo šiestej priečky razom až na sedemnástu. „V posledných týždňoch vidíme postupne zvyšujúce sa objemy transakcií v zahraničí, nie sú však zatiaľ porovnateľné s vlaňajškom,“ konštatuje Jamborová. Tatra banka po otvorení hraníc a uvoľnení opatrení zaznamenala podľa hovorkyne Zuzany Žiaranovej rast objemu kartových transakcií v zahraničí, avšak v porovnaní s minulým rokom je to 60 % objemu.
Kým používanie platobných kariet v zahraničí kleslo, transakcie na Slovensku stúpli. Napríklad Slovenská sporiteľňa uviedla, že počet platieb kartou v zahraničí v júni medziročne poklesol o 6,4 % a objem o viac ako 11 %. „Naopak, počet domácich platieb kartou narástol v júni medziročne o viac ako 7 % a objem o vyše 17 %,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Výrazný prepad bol v Poľsku
Klienti Poštovej banky v rámci okolitých krajín míňajú najmenej v Poľsku a práve tejto krajine sa museli počas koronakrízy najviac vyhýbať. Ako povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková, v apríli a máji padli platby Slovákov v Poľsku o viac ako 90 %, pričom o toľko neklesli u žiadneho iného suseda. V máji bol výpadok oproti rovnakému obdobiu minulého roka približne 50-percentný, avšak len v Česku a Rakúsku. V Maďarsku a Poľsku klienti Poštovej banky stále nakupovali relatívne málo.
V júni sa situácia zlepšila len čiastočne. V Rakúsku klienti Poštovej banky platili kartou o necelé tri percentá menej ako vlani v rovnakom čase, v Česku išlo o 12-percentný pokles a v Maďarsku klesli nákupy o 16 %. V Poľsku bol pokles platieb stále viditeľný, a to až o 46 percent oproti júnu 2019. Dôvodom bolo zrejme neskoršie otvorenie hraníc s Poľskom.