Nových klientov stavebného sporenia čakajú zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze peňaženka
Ilustračné foto. pixabay.com

Ruší sa napríklad inštitút tzv. priateľských sporiteľov a zúži sa aj okruh poberateľov štátnej prémie podľa príjmu.

Od januára 2019 vstupujú do platnosti nové pravidlá v zákone o stavebnom sporení. Pre nových sporiteľov sa ruší inštitút tzv. priateľských sporiteľov, zároveň sa zúži okruh poberateľov štátnej prémie podľa príjmu. Taktiež sa obmedzí poberanie štátnej prémie počas čerpania a splácania medziúveru. Limitovať sa bude aj nárok na štátnu prémiu v prvom roku sporenia a minimálna percentuálna výška štátnej prémie sa zníži. Prvá stavebná sporiteľňa predpokladá, že vplyvom novely zákona o stavebnom sporení nastane istý pokles sporiteľov.

Rozhodujúci bude stavebný účel

Priateľskí sporitelia získavali štátnu prémiu podľa rezortu financií aj napriek tomu, že si na účte stavebného sporenia len sporili a nečerpali žiadny úver. Poskytnutie štátnej prémie sa bude po novom viazať na podmienku, že sa prostriedky získané stavebným sporením, vrátane štátnej prémie, použijú výlučne na stavebné účely. „Je to chybný krok, keďže v praxi vidíme mnoho prípadov, keď ľudia po šiestich rokoch nakoniec využili financie na zlepšenie alebo zaobstaranie svojho bývania, aj keď to pôvodne neplánovali,“ skonštatoval finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Štátna prémia sa zároveň bude vyplácať plnoletým osobám iba v prípade, ak ich priemerný mesačný príjem vypočítaný zo zdaniteľných príjmov za kalendárny rok neprekročí 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve SR. Štátna prémia pre deti ostáva zachovaná. „Momentálne sa nedá posúdiť, koľkých klientov sa táto zmena dotkne, keďže doteraz sme nemali povinnosť skúmať príjem sporiacich klientov. Predpokladáme však, že nepôjde o veľké množstvo klientov, keďže stavebné sporenie využívajú skôr nižšie a stredné príjmové skupiny obyvateľstva,“ povedal hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník.

Komerčných medziúverov by malo byť menej

Štátnu prémiu mohli klienti čerpať doteraz aj počas splácania medziúveru. To podľa ministerstva financií významne znižuje ochotu stavebných sporiteľov počkať si na pridelenie zvýhodneného stavebného úveru. Preto sa prijalo opatrenie, ktoré má za cieľ demotivovať stavebného sporiteľa zobrať si komerčný medziúver. A to tým, že sa vylúčil nárok na štátnu prémiu pre stavebného sporiteľa počas čerpania a splácania medziúveru.

Limitovať sa bude nárok na štátnu prémiu zo zmluvy o stavebnom sporení uzavretej počas kalendárneho roka. Ak stavebný sporiteľ uzavrie takúto zmluvu až v druhom polroku, jeho nárok na štátnu prémiu z tejto zmluvy nesmie presiahnuť polovicu maximálnej sumy štátnej prémie ustanovenej zákonom.

Čítajte aj:

Ďalšou zmenou je to, že spodná hranica percentuálnej výšky štátnej prémie sa zníži z 5 % na 2,5 % z ročného vkladu. Maximálna suma štátnej prémie sa zároveň zaokrúhli na 70 eur ročne z predošlých 66,39 eura. Takéto nastavenie štátnej prémie podľa Búlika mnoho Slovákov odradí od sporenia. Aby človek získal plnú prémiu 70 eur, bude musieť počas roka vložiť 2 800 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OVB Allfinanz SlovenskoPSS Prvá stavebná sporiteľňa