Opozícia v parlamente ostro vystúpila proti zákonu a obvinila stranu premiéra Orbána, že sa obmedzením verejnej kontroly pokúša zakryť korupciu.
Maďarský parlament v utorok schválil zákon, ktorý obmedzí prístup verejnosti k údajom o obchodných útvaroch a nadáciách vo vlastníctve centrálnej banky krajiny. Podľa nového zákona, prijatého vládnou stranou Fidesz s väčšinou v parlamente, bude maďarská centrálna banka môcť obmedziť údaje, ktoré musí zverejňovať na verejnú kontrolu. Ak sa preukáže, že zverejnenie údajov o spoločnostiach a nadáciách centrálnej banky môže poškodiť záujmy menovej alebo devízovej politiky banky, tak tieto údaje budú môcť byť utajené až na desať rokov. V plnom alebo čiastočnom vlastníctve centrálnej banky je napríklad šesť vzdelávacích nadácií, ako aj budapeštianska burza cenných papierov.
Možný rozpor s ústavou
Národný úrad na ochranu údajov už predtým upozornil, že tento zákon je na viacerých miestach v rozpore s ústavou. „Zákon podrobne neuvádza,… ku ktorým údajom môže byť prístup obmedzený, a ku ktorým nie,“ povedal riaditeľ úradu Attila Peterfalvi. Opozícia v parlamente ostro vystúpila proti zákonu a obvinila stranu premiéra Orbána, že sa obmedzením verejnej kontroly pokúša zakryť korupciu.
Viaceré zmeny ústavy
Od roku 2010, kedy sa strana Fidesz premiéra Viktora Orbána dostala k moci, sa novelizovala ústava a vláda získala kontrolu nad štátnymi médiami a verejnými inštitúciami. Kritici tvrdia, že tieto zmeny narušili v Maďarsku systém demokratickej kontroly.