Slovensko má podľa NBS najvyšší rast úverov domácnostiam v rámci EÚ, pričom ich objem sa za posledných šesť rokov zdvojnásobil.
Medzi najvýraznejšie dlhodobé trendy a zároveň aj riziká slovenského bankového sektora patrí nadmerný rast úverov domácnostiam. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v Národnej banke Slovenska (NBS) Vladimír Dvořáček. Slovensko má podľa neho najvyšší rast úverov domácnostiam v rámci EÚ, pričom ich objem sa za posledných šesť rokov zdvojnásobil. „To je skutočne veľmi silné číslo,“ doplnil riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni v NBS Marek Ličák.
Niektoré banky sa správajú agresívne
Od druhej polovice roka 2017 sa tempo rastu úverov podľa centrálnej banky aj vďaka rôznym opatreniam zmiernilo. Avšak podľa Ličáka pretrvávajú faktory, ktoré vytvárajú tlak na silný rast úverov, ako nízke sadzby, agresívne správanie vybraných bánk, či prehrievanie domácej ekonomiky. Rýchlo rastúca miera zadlženosti prináša podľa Ličáka viaceré riziká. Zvyšuje sa podľa neho citlivosť domácností na nepriaznivý ekonomický vývoj a zvyšuje sa pravdepodobnosť finančných kríz a znižuje sa potenciál ekonomického rastu.
Doterajšie opatrenia NBS boli cielené na najrizikovejšie skupiny klientov. Súčasné nastavenie opatrení umožňuje nadmerné zadlžovanie ľudí s vyšším príjmom. Aktuálne opatrenia, ktoré vstúpia do platnosti od júla tohto roka s postupným nábehom, nebudú mať podľa Dvořáčka dopad na nízkopríjmové skupiny ľudí. Cieľom centrálnej banky je podľa Ličáka finančná stabilita. Národná banka Slovenska si myslí, že jej opatrenia budú mať pozitívny dopad pre trh. „Máme silnú podporu aj medzinárodných inštitúcií, podporujú naše kroky smerujúce k zachovaniu stability finančného sektora,“ povedal Ličák.
Čítajte aj:
SNS chce pomôcť cestovnému ruchu, navrhne zníženie DPH na ubytovacie služby
Ziskovosť bankového sektora si zachováva podľa Dvořáčka stále slušnú úroveň, a to vďaka silnej úverovej aktivite. Odolnosť bankového sektora voči rôznym negatívnym šokom je podľa neho dostatočná. Ziskovosť aj pokrytie zlyhaných úverov opravnými položkami zostáva na jednej z najvyšších úrovní v rámci bankovej únie. Rýchly rast úverov však vytvára zvýšené požiadavky na vlastné zdroje aj likvidné aktíva. „Chceme zároveň zvýšiť odolnosť bankového sektora, a to zavádzaním kapitálových vankúšov,“ povedal Ličák.