Po prepade v prvom štvrťroku by sa spotreba domácností mohla postupne prebúdzať. „Aj keď mimoriadne opatrenia prijaté vládou pomáhajú ľuďom aspoň čiastočne nahradiť stratený príjem, očakávame, že sa nepretavia do výraznejších nákupov,“ konštatuje Viera Mráziková z analytického oddelenia Národnej banky Slovenska.
Spotrebitelia zrejme prehodnotia svoje výdavky z obavy o budúci vývoj. Postupné uvoľňovanie opatrení a aktuálne zlepšovanie pandemickej situácie síce dáva podľa nej nádej na určitý optimizmus, návrat spotreby domácností na pôvodné úrovne bude zrejme dlhodobý.
Záležať bude najmä na dĺžke a miere obnovy ekonomík hlavných obchodných partnerov, ktoré majú najvýraznejší vplyv na slovenskú ekonomiku. Rizikom však je aj možné zhoršenie pandémie, a teda opätovné zníženie spotreby domácností v budúcich mesiacoch.
Úspory rastú
Na rozdiel od krízy v roku 2009, ktorá sa dotkla slovenskej ekonomiky najmä cez nižší zahraničný dopyt, súčasná situácia bude mať pravdepodobne výrazný dopad aj na domácu časť ekonomiky. Takmer všetky mesačné ukazovatele podľa analytičky naznačujú, že v aktuálnom štvrťroku by spotreba domácností mala klesnúť na dlhodobo najnižšie úrovne.
Príjmy obyvateľstva sa zatiaľ neznížili tak výrazne a tak miera úspor naďalej rastie. Je to aj vďaka opatreniam vlády na podporu ekonomiky, ktoré by mali časť stratených príjmov domácnostiam nahradiť.
Analytici centrálnej banky očakávajú, že obyvateľstvo si bude aj naďalej vytvárať úspory pre prípadné zhoršenie budúceho vývoja. Miera úspor by mala v druhom štvrťroku 2020 dosiahnuť svoje maximá a následne už postupne klesať na pôvodné úrovne.
Uvoľňovanie a optimizmus
Postupné uvoľňovanie opatrení doma aj v zahraničí prispieva k optimizmu a teda aj domáca spotreba by už mohla mať podľa analytikov najhoršie za sebou. Jej úplné obnovenie však bude zrejme dlhodobejšie a hlavne v sektore služieb budú aj permanentné výpadky.
V druhom polroku by sa mala súkromná spotreba postupne oživovať a na úroveň spred pandémie sa dostane v druhej polovici budúceho roka. V súčasnosti môžu pomôcť zvýšiť spotrebu aj zavedené opatrenia, ako odklad splátok úverov, odloženie platenia daní a odvodov. Ich vplyv bude zrejme len krátkodobý a môže predstavovať negatívne riziko po skončení ich platnosti.