Slováci budú preferovať podľa analytikov bežné a sporiace účty, obľúbenosť získajú aj termínované vklady a dlhopisy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Financie, investovanie, investičné fondy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Najobľúbenejším finančným nástrojom budú na Slovensku podľa analytikov naďalej bežné a sporiace účty, termínované vklady a dlhopisy. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala hlavná analytička ProfitLevel Lucia Žárska, svoju pozíciu medzi najčastejšími investíciami Slovákov si aj v roku 2022 zachovajú nehnuteľnosti.

Tento typ investície bude naďalej pre Slováka zaujímavou voľbou, pretože mu rozumie a nie je potrebné žiadne špeciálne dovzdelávanie sa. Naopak, pri investovaní do podielových fondov sú Slováci podľa Žárskej aj naďalej opatrní a v očakávaní ďalšej vlny koronavírusu opatrnosť na trhu ešte narastie.

Inflácia je naďalej vysoká

Avšak ako pokračoval finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, na Slovensku sme vlani boli svedkami zásadnej zmeny, keď výrazne narástli investície do podielových fondov. Kým počas celého roka 2020, kedy finančné trhy od apríla až do decembra rástli nebývalým tempom, Slováci vložili do investícií cez podielové fondy 450 mil. eur, počas deviatich mesiacov 2021 to bola až jedna miliarda eur.

„Keďže inflácia je naďalej vysoká a taká zostane pravdepodobne aj väčšinu tohto roka, som presvedčený, že tempo prílevu nových investícií do podielových a ETF fondov sa bude zvyšovať,“ myslí si Búlik.

„Myslenie Slovákov tak skoro nezmeníme a v niektorých prípadoch chápem ich obavy z investovania. Osobne by som bol rád, keby sme v prvom rade zastavili rast vkladov na bankových účtoch, pri ktorých Slováci strácajú,“ uviedol ďalej pre agentúru SITA investičný analytik FinGO.sk František Burda. Na týchto vkladoch treba podľa neho držať len minimálnu rezervu a ostatné peniaze by mali pracovať.

Finančná gramotnosť Slovákov

Aj keď investície rastú, kriticky si je podľa generálneho riaditeľa poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslava Valka potrebné priznať, že stále je to malé množstvo oproti tomu, čo by to mohlo byť, keď by ľudia týmto jednoduchým finančným nástrojom rozumeli.

Finančná gramotnosť Slovákov je podľa viacerých renomovaných štúdií jedna z najhorších v únii, čo sa odráža aj na rozložení úložiek. „Keďže sa tento trend dá zmeniť len zlepšením finančnej gramotnosti, nepredpokladám, že v roku 2022 príde zásadná zmena,“ skonštatoval Valko.

Zvyšovanie záujmu o kryptomeny

U mladej generácie sa bude podľa Žárskej zvyšovať záujem o alternatívne investície, hlavne kryptomeny. Posledné prieskumy podľa Búlika hovoria, že až 11 % Slovákov investuje do kryptomien, pričom medzi mladými ľuďmi do 26 rokov je to takmer tretina.

„Ak niekto do kryptomien dáva väčšiu časť úspor, výrazne riskuje, keďže ide o špekulácie v snahe rýchlo dosiahnuť vysoké zhodnotenie,“ upozorňuje Búlik.

Kryptomeny vedia aj podľa Burdu zamotať hlavu nejednému Slovákovi. „Kryptomneny sú pofidérny finančný nástroj, do ktorého investujú predovšetkým finančne menej gramotní ľudia. A hoci by si veľká časť verejnosti želala, aby kryptomeny i naďalej raketovo stúpali, môže nastať presný opak. Pokiaľ sa tu totiž zníži množstvo peňazí v obehu, budú to práve kryptomeny, ktoré začnú výrazne klesať, keďže okrem fiktívnej hodnoty neprinášajú žiaden iný úžitok,“ uzavrel Valko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František BurdaLucia ŽárskaMarián BúlikRadoslav Valko
Firmy a inštitúcie FinGO.skOVB Allfinanz SlovenskoProfitLevelSophistic Pro finance