Kapitálový trh na Slovensku dostáva nový impulz. Na Burzu cenných papierov v Bratislave (BCPB) vstupuje nový hráč, spoločnosť Gevorkyan, ktorá pôsobí v oblasti práškovej metalurgie. Po nedávnom vstupe na burzu v Prahe sa firma rozhodla pre obdobný krok aj u nás.
Nová kapitola v histórii slovenského podnikania
„Na bratislavskú burzu vstupuje po dlhom čase ďalšia firma so svojimi akciami,“ skonštatoval na štvrtkovom mediálnom stretnutí generálny riaditeľ BCPB Lukáš Bonko. Očakáva tak pozitívny vplyv na celkovú atraktivitu a likviditu trhu.
Binance CZ odstupuje uprostred právnej bitky v USA, signalizuje koniec „bezhraničných“ krypto spoločností
„Gevorkyan otvára novú kapitolu v histórii slovenského podnikania a financovania,“ pokračoval Bonko. Vstup je významný aj pre bratislavskú burzu, ktorá má teda schopnosť prilákať inovatívne spoločnosti.
„Bratislavská burza je relevantným miestom pre slovenské podniky, ktoré chcú využiť kapitálový trh na financovanie svojich plánov,“ povedal Bonko.
Dotlačili ich k tomu banky
Ako ďalej uviedol majiteľ firmy Gevorkyan Artur Gevorkyan, ku kroku vstúpiť na burzu ich dotlačili banky.
„Na Slovensku je problém, keď chcete z nuly urobiť niečo veľké. Niekde ten kapitál musíte získať,“ skonštatoval Gevorkyan. A teda firma má podľa neho potom v zásade len dve možnosti. A to firmu predať, alebo vstúpiť na burzu, čo je podľa Gevorkyana jediné miesto, kde je možné získať investorov bez toho, aby podnik stratil nad ním kontrolu.
Vstup spoločnosti na Burzu cenných papierov v Bratislave vníma Artur Gevorkyan najmä ako výhodu pre investorov. „Investovanie do spoločnosti bude pre nich jednoduchšie, keďže budú môcť investovať priamo v eurách, čo na pražskej burze nebolo možné,” doplnil Gevorkyan.
Bitcoinové ETF získavajú na sile v Ázii po schválení americkou SEC, Austrália preberá vedenie
Ako povedal majiteľ spoločnosti Gevorkyan, prášková metalurgia je vo svete uznávaná ako ekologická revolúcia súčasnosti. Táto výrobná metóda sa vyznačuje schopnosťou vyrábať hotový produkt s minimálnym dodatočným opracovaním. Konkrétne to znamená schopnosť tvarovať diely bez odpadu. Výsledkom je nižšia spotreba energie, menej emisií a celkovo menšia enviromentálna stopa.
Keďže od samého začiatku boli novou značkou bez pozadia či podpory materskej firmy, mali možnosť robiť si vlastné projekty a nastaviť si procesy sami, nemuseli zložito prispôsobovať už existujúce a často komplikované riešenia. A tak už na začiatku pôsobenia firmy vznikli prvé technológie z vlastnej výroby – pec s vodíkovým generátorom zo sušiča na vlasy, prvý lis, vlastná nástrojáreň, či kaliareň.
„Aj kríza v roku 2008 priniesla firmám nové výzvy a donútila hľadať dodávateľov s alternatívnymi technológiami, ako je prášková metalurgia. Pravidelne sme rozširovali výrobné kapacity a zavádzali sme stále modernejšie technológie,“ hovorí Artur Gevorkyan.
Manažér emisie zo spoločnosti Versute Investments Marek Šubrt na záver doplnil, že na Slovensku existuje viacero firiem, ktoré majú potenciál sa nejakou formou zaradiť na bratislavskú burzu. A zároveň doplnil, že fungujúci kapitálový trh je dôležitý pre fungovanie ekonomiky. Vyzval slovenské spoločnosti, že ak aj niekedy uvažovali nad financovaním na kapitálovom trhu, aby sa tým reálne zaoberali.
Gevorkyan je spoločnosť, ktorá pôsobí v rámci práškovej metalurgie. Zakladateľom a väčšinovým vlastníkom je Artur Gevorkyan, pôvodným povolaním letecký inžinier, ktorý pochádza z Arménska. Ide o rodinnú firmu, ktorá vznikla ešte v roku 1991 na Ukrajine. Na Slovensku v roku 1996 založili v Banskej Bystrici Gevorkyan, a.s. V súčasnosti podnik vyrába 3 000 rozličných súčiastok, vyvíja stále nové. Tržby spoločnosti rastú, v roku 2023 dosiahli 76 miliónov eur. Firma zamestnáva viac ako 150 zamestnancov. Svoje výrobky dodáva na štyri kontinenty. Robia produkty pre ropný priemysel, meraciu techniku, bezpečnostné systémy, automobilový priemysel, chladiace zariadenia, tepelné čerpadlá, poľnohospodárske stroje, či záhradnú techniku.