V niektorých prípadoch sú oslavy spojené s konzumáciou alkoholu. Môže existovať aj spoločenský tlak na to, aby ľudia konzumovali alkohol počas osláv. To môže viesť k tomu, že ľudia pijú aj napriek tomu, že by možno inak nechceli.
Slovákom pritom patrí vo výdavkoch na alkoholické nápoje jedno z popredných miest v Európskej únii. S nárastom konzumácie alkoholu počas osláv sa zvyšuje aj riziko spojené s bezpečnosťou. Pod vplyvom alkoholu sa môže zhoršiť schopnosť rozhodovania a zvýšiť sa riziko nehôd.
Opitý vinník musí peniaze poisťovni vrátiť
Nelichotivé čísla potvrdzujú aj policajné štatistiky, keď časť dopravných nehôd zapríčiní práve alkohol. Avšak alkohol alebo omamné látky poisťovne pri poistných udalostiach netolerujú a ak klientovi ich zistia v krvi, môže prísť o poistné plnenie.
Lyžovačka bez poistenia môže v prípade nehody na svahu vyjsť poriadne draho
Piť alkohol tesne pred šoférovaním je neprípustné. Polícia každoročne upozorňuje vodičov, aby nepodceňovali ani zostatkový alkohol a nesadali si ráno za volant po prehýrenej noci. Podľa polície totiž stúpa riziko nehody pri 0,5 promile o sto percent a v prípade 0,8 promile až o 400 percent.
Jazda pod vplyvom alkoholu sa považuje za hrubé porušenie základných pravidiel cestnej premávky. Ako uvádza poisťovňa Uniqa, v prípade dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu poisťovňa vyplatí z povinného zmluvného poistenia plnenie poškodeným, je však oprávnená od svojho klienta regresom vymáhať náhradu škody v plnej výške.
V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie zodpovednosť dokonca aj dospelý poškodený spolujazdec. Ak sa dokáže, že si vedome sadol do auta vodičovi pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu môže znížiť plnenie za poškodenie zdravia, prípadne vzniknuté zranenie. Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa môže krátiť poistné plnenie aj v prípade škody vzniknutej na havarijne poistenom vozidle.
Pozor na alkohol na svahu
Na alkohol si dávajte pozor aj pri zimných športoch. Poisťovne každoročne upozorňujú lyžiarov, aby si na svahu odpustili povestný pohárik na svahu. Prax totiž ukazuje, že pod vplyvom alkoholu prídete k úrazu oveľa ľahšie.
Ak sa pri lyžovaní zraníte, poisťovňa môže znížiť či dokonca zamietnuť poistné plnenie. A to podľa toho, koľko alkoholu v krvi zranenému klientovi namerajú. Problémy pri plnení môžu nastať aj vtedy, ak sa pod vplyvom alkoholu zrazíte s iným lyžiarom. Ak sa vinou opitého klienta zraní, poisťovňa môže vyplatenú škodu vymáhať naspäť.
Alkohol a cestovné poistenie
Pri poistení všeobecne platí, že požitie alkoholu, prípadne iných omamných látok, má na plnenie pri poistnej udalosti zásadný vplyv. Týka sa to aj udalostí, ktoré sa pod vplyvom alkoholu stanú napríklad na dovolenke. V prípade, že poistná udalosť nastala pre požitie alkoholu či omamných látok, môže sa podľa vyjadrení poisťovne Uniqa znížiť alebo aj zamietnuť poistné plnenie. Podľa toho aký vplyv malo požitie alkoholu na vznik poistnej udalosti.
Porušenie podmienok sa preveruje napríklad z policajnej správy pri nehode či úraze, taktiež z lekárskej správy či pitevnej správy pri úmrtí. Dovolenkári by preto mali byť opatrní najmä pri tzv. All Inclusive pobytoch, kde býva často alkohol v cene pobytu.
V prípade záchranných akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu alebo vplyvom návykových látok. Poisťovne evidujú tiež viaceré úrazy následkom požitia omamných látok, napríklad marihuany, v krajinách, kde je ich požitie povolené. Na toto si treba dať pozor. Aj napriek tomu sú udalosti vplyvom požitia omamných látok z poistenia vylúčené.
Alkohol vás nezahreje
Pred niekoľkými rokmi sa na rakúskych svahoch uskutočnil prieskum a ukázalo sa, že pod vplyvov alkoholu bol každý piaty lyžiar či snoubordista. Aj u nás je na svahu pitie alkoholu bežnou realitou.
Ľudia si často myslia, že konzumácia alkoholu ich pri pobyte vonku ohreje. Nie je to však pravda. Alkohol rozširuje cievy, čo znamená väčší prietok. Na krátky čas sa síce dá pocítiť zahriatie, no cez rozšírené cievy sa krv bude v studenom prostredí ochladzovať rýchlejšie. V konečnom dôsledku pijúcim tak po krátkom pocite tepla bude ešte väčšia zima. Lekári preto hovoria, že je lepšie si na svah vziať so sebou termosku s teplým čajom, ten vie zahriať naozaj.
Alkohol a iné omamné látky otupujú zmysly. V praxi to znamená, že napríklad na svahu reagujete pomalšie, preceňujete svoje schopnosti, správate sa riskantnejšie a oveľa častejšie aj padáte. Neohrozujete pritom len seba, ale i ostatných ľudí na svahu, upozorňuje aj NN Životná poisťovňa. Krátenie či nevyplatenie poistného sa tak môže výrazne predražiť.
Napríklad pri zlomenine ruky na zahraničnej lyžovačke počítajte so sumou niekoľko tisíc eur. A ak spôsobíte škodu niekomu inému, môže to byť oveľa viac. Najmä v zahraničí posudzujú súdy takéto prípady mimoriadne prísne a odškodnenie pre poškodeného môže v prípadoch, kde hral úlohu alkohol, dosahovať sumy aj niekoľko desiatok tisíc eur, varuje NN Životná poisťovňa.