Ministerstvo financií vedené lídrom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom žiada ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina), aby sa na Slovensku od roku 2023 nezavádzal rodičovský dôchodok.
Podľa názoru ministerstva financií je tento návrh v rozpore s Ústavou SR a ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti, konkrétne s požiadavkou na dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. Rezort financií to uviedol v zásadnej pripomienke k návrhu novely zákona o sociálnom poistení.
Výška rodičovského bonusu by sa mala zmeniť, proti aktuálnemu návrhu stojí Národná banka Slovenska
Zavedenie rodičovského dôchodku by podľa rezortu financií výrazne zvýšilo výdavky Sociálnej poisťovne, ktoré by sa museli financovať zvýšením transferu zo štátneho rozpočtu. Týmto krokom sa podľa ministerstva financií výrazne zvýši riziko dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
Zvýšený transfer zo štátneho rozpočtu
Upozorňuje na to, že návrh vytvára tlak na dodatočné výdavky Sociálnej poisťovne približne vo výške 600 miliónov eur ročne, ktoré budú rásť približne tempom rastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve, aj bez dodatočnej valorizácie rodičovských dôchodkov.
Výdavky na rodičovský dôchodok sa pritom majú financovať zvýšením transferu zo štátneho rozpočtu.
„To znamená, že na príspevok rodičom pracujúcich detí nebudú prispievať len tieto deti, ale vplyv by sa rozložil na všetkých občanov v podobe vyššieho dlhu verejnej správy, resp. potreby vyššej konsolidácie verejných financií,“ varuje ministerstvo financií.
Dôchodkový systém sa podľa ministerstva financií snaží vyvažovať dva základné princípy, a to princíp solidarity a princíp zásluhovosti.
Návrh je diskriminačný
„Rodičovský dôchodok, tak ako je navrhnutý, nezodpovedá ani jednému princípu. Nízkopríjmoví rodičia z neho získajú v priemere podstatne menej ako vysokopríjmoví a nie je naviazaný na „zásluhu“ v zmysle nákladov rodiča na výchovu svojich detí,“ upozorňuje.
Návrh je okrem toho diskriminačný voči rodičom, ktorých dieťa zomrelo, pracuje v zahraničí alebo v dôsledku zdravotného postihnutia pracovať nemôže, tvrdí rezort financií.
Dočkajú sa Slováci s deťmi rodičovského bonusu? Sulíkovo ministerstvo nesúhlasí a má niekoľko výhrad
Ministerstvo financií má tiež zásadné výhrady k zrušeniu stropov na platenie sociálnych odvodov. Tento krok žiada z návrhu novely zákona vypustiť a zároveň ponechať v zákone plánované zavedenie ročného zúčtovania sociálneho poistenia.
„Rušenie maximálnych mesačných stropov nepovažujeme za vhodné riešenie na zlepšovanie rozpočtu verejnej správy,“ tvrdí rezort pod vedením Igora Matoviča.
Matovič sa obáva odchodu pracovníkov
Na rozdiel od ročného zúčtovania sociálneho poistenia sa rušenie stropov na platenie odvodov podľa ministerstva financií týka nie len tých, čo optimalizujú svoje príjmy, ale všetkých vysokopríjmových zamestnancov.
„Návrh navyše výrazne zvyšuje náklady práce pre dotknuté firmy, čo môže mať ďalšie neželané makroekonomické vplyvy v podobe nižšej investičnej aktivity alebo odlevu najproduktívnejších do zahraničia,“ varuje ministerstvo.
Zmena navyše podľa rezortu financií motivuje k ďalšej optimalizácii a daňovým únikom v podobe prechodu na iné druhy kontraktov, napríklad na živnosť.
Stropy sociálnych odvodov sa majú zrušiť
Od začiatku roka 2023 by sa mal na Slovensku zaviesť rodičovský bonus. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť odviesť každému rodičovi na penzii 2,5 percenta z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.
Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Zavedenie rodičovského bonusu je súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý rezort práce koncom júla predložil do pripomienkového konania.
Krajniak chce dôchodkovou reformou opiť ľudí rožkom, Hlas kritizuje aj rodičovký bonus
Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má zrušiť. Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí sa to negatívne dotkne menej ako 50-tisíc ľudí zarábajúcich viac ako sedemnásobok priemernej mzdy na Slovensku.
Tento krok chce rezort práce kompenzovať tým, že sa zvýši maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti zo súčasného 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.