Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov. Mnohí z nás aj toto leto vycestujú práve tam. Chorvátsko je od 1. januára 2023 súčasťou Schengenského priestoru. Čo znamená voľný prejazd hraníc v rámci členských štátov. Nie je teda potrebné už čakať pri hraničných kontrolách a odpadlo aj preukazovanie sa cestovnými dokladmi.
V minulosti sme boli zvyknutí zamieňať si aj eurá na chorvátske kuny. Aj to už je minulosťou. Od tohto roka je v Chorvátsku jedinou oficiálnou menou euro. Stalo sa tak v poradí dvadsiatou členskou krajinou, ktorá používa ako menu euro.
Na druhej strane, dovolenka v Chorvátsku vyjde našincov drahšie ako vlani. Medziročná vysoká inflácia ovplyvní tak dovolenky „po vlastnej ceste“, ako aj prostredníctvom cestovných agentúr.
Rozmohla sa zisková inflácia
Zájazdy do Chorvátska sú drahšie podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu najmä pre zdražovanie leteniek, resp. leteckých palív a energií.
Toto zdraženie sa týka aj iných dovolenkových destinácií, no v Chorvátsku je ho vidieť výraznejšie. Dôvodom je podľa ekonóma práve prijatie eura. „Prechod na euro využili chorvátski hotelieri a vlastníci apartmánov, aby si niečo ‚pridali‘ k cene nad rámec objektívneho navýšenia nákladov,“ povedal Kovanda.
V Chorvátsku, aspoň práve v jeho turistickom segmente, sa totiž vstupom do eurozóny rozmohla tzv. zisková inflácia. Tak najväčšia švajčiarska banka UBS označuje infláciu, ktorá pramení z nárastu marže a ziskov firiem, napríklad prevádzkovateľov hotelov, kedy je rast na úkor zákazníkov a spotrebiteľov.
Môže za to euro?
Hotelieri teda podľa ekonóma využívajú rôzne diplomatické výhovorky, ktorými klientov presviedčajú, aby zaplatili viac. Zdôvodňujú to prechodom na euro. Pritom už pred jeho prijatím hotelieri a prevádzkovatelia služieb v Chorvátsku bežne na eure fungovali.
„Chorváti totiž už od 70. rokov nezdieľali dôveru v kuny. V eurách si tak vo veľkej miere dokonca aj sporili, a to ešte v dobe, kedy o možnosti vstupu krajiny do eurozóny nemohla byť ani reč,“ konštatuje Kovanda.
Prijatie eura je teda podľa ekonóma pre miestne firmy a podnikateľov len formalitou, ktorá im nijako náklady nezvyšuje. Euro im je dlhé roky zažitou rutinou. „Jeho prijatie však využili práve ako fabuláciu, aby mohli zvýšiť zisky,“ povedal ekonóm. Či to turistom bude vadiť a do Chorvátska vycestujú, je otázne.