Komerčné poisťovne sa aj v minulom roku potýkali s pokusmi o poistné podvody. „V roku 2019 sa nám podarilo odhaliť rekordný počet aj sumu poisťovacích podvodov za posledných 15 rokov,“ konštatuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v poisťovni Allianz Jaroslava Zemanová.
Poisťovací podvod je pritom podľa zákona trestný čin, za ktorý páchateľovi hrozí 8 až 15 rokov za mrežami. „Tí, ktorí sa snažia obohatiť, páchajú trestnú činnosť čoraz sofistikovanejšie, a preto zdokonaľujeme naše obranné a detekčné mechanizmy,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová. Najviac pokusov o podvod poisťovne zaznamenali v poistení motorových vozidiel.
Pokusy stúpli
Allianz – Slovenská poisťovňa odhalila vlani poisťovacie podvody za viac ako 7 mil. eur pri medziročnom náraste o 12 %. Aj poisťovňa Uniqa zaznamenala nárast podozrivých škôd. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Generali Katarína Kukurová, vlani zaznamenali 1 300 pokusov o poisťovací podvod v celkovej hodnote 2,9 milióna eur. „Pre porovnanie, v roku 2018 sme zaznamenali 953 pokusov o poisťovací podvod,“ skonštatovala Kukurová. Napriek tomu, že ide o trestný čin, každý rok sa oň pokúsia stovky páchateľov. „Ak však poisťovňa zaplatí podvod, doplatia na to všetci klienti, najmä tí poctiví, pretože sa umelo navýši škodovosť a tá zvyšuje cenu poistenia,“ hovorí Zemanová.
Pri poistných udalostiach z povinného zmluvného poistenia (PZP) motorových vozidiel sa niektorí klienti Allianzu s pomocou lekárov snažia nadhodnocovať následky škôd na zdraví. Najmä pri trvalých následkoch úrazu skúšajú nadhodnotiť poškodenie aj o desiatky percent. Častým javom je aj využívanie tzv. predchorobia, keď má klient nejaké zdravotné problémy, poistí sa, a v prípade zranenia či úrazu sa snaží uplatniť si v rámci odškodnenia aj svoje dlhoročné zdravotné problémy. Klienti Uniqa sa najčastejšie v rámci podvodov v poistení vozidiel snažia využiť dávnejšie poškodené časti z iných vozidiel a tieto si uplatniť či už zo svojho havarijného poistenia alebo z PZP iného. „Vyskytli sa aj prípady, v ktorých si poškodení a vinníci vymenia svoje pozície v hláseniach škodových udalostí,“ povedala Lipšicová.
Generali zase pri poistení vozidiel často eviduje nafingované parkovacie škody. Klienti sa snažia uvádzať poškodenia väčšieho rozsahu, ako sa v skutočnosti stali. Ďalšou kategóriou častých podozrivých poistných udalostí sú úmyselne vyvolané dopravné nehody. „Zaznamenali sme niekoľko prípadov, keď motorové vozidlá krátko po vzniku poistenia úmyselne spôsobili kolíziu, pričom sa na základe odborného technického šetrenia podarilo tento úmysel preukázať,“ uviedla Kukurová.
Podvody aj životnom poistení
Poisťovňa Allianz najväčší nárast v pokusoch o poisťovací podvod evidovala pri životnom poistení. Aj v tomto druhu poistenia sa niektorí snažili nadhodnotiť následky úrazu alebo zamlčať predchorobie. Uniqa sa najčastejšie stretáva s prípadmi, v ktorých si poškodení uzatvoria poistné zmluvy až po vzniku poistnej udalosti, prípadne s fiktívnymi úrazmi. „Zaznamenali sme diagnózy, ktoré podľa vyjadrení posudkových lekárov neexistujú. Podozriví z nekalého konania v niektorých prípadoch nie sú len klienti, ale aj lekári, ktorí sporné diagnózy popísali,“ dopĺňa Kukurová z Generali.
Poisťovni Allianz pomáha pri odhaľovaní identifikačný systém. Pomocou sú aj moderné technológie ako softvér porovnávania poškodení, simulačné softvéry, ale aj údaje z verejne dostupných portálov, registrov, najmä registra poistných udalostí, sociálne siete a satelitné snímky. Poisťovňa Uniqa uviedla, že spolupracuje so znalcami a orgánmi činnými v trestnom konaní, či súdmi. Podozrivými prípadmi sa v poisťovni Generali zaoberá podľa Kukurovej špeciálny tím. Jeho členovia spolupracujú s inými poisťovňami, externými organizáciami a v prípade potreby šetria prípady aj v súčinnosti s políciou.