Investori už požadujú na slovenských dlhopisoch vyšší výnos ako na talianskych. Vnímajú nás podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša teda rizikovejšie.
„Dokonca je Slovensko na tom najhoršie z eurozóny. Inými slovami sme najmenej dôveryhodný dlžník z eurozóny. To nebývalo,“ hovorí analytik.
Slabá konsolidácia verejných financií
Za dva týždne od poslednej emisie sa toho podľa neho až tak veľa nezmenilo. Negatívne faktory na našej strane ostávajú známe a vieme čo by sme mali robiť, ale nerobíme. Je tu podľa Kočiša slabá úroveň konsolidácie verejných financií, čo kazí aj ich dlhodobú udržateľnosť.
Uponáhľať sa nie je múdre a ani prospešné. Podľa Kažimíra treba pri znižovaní úrokových sadzieb počkať do leta
Je tu možnosť, že prídeme o eurofondy, čo zníži podľa analytika ekonomický rast a prosperitu. A existuje aj nemalá šanca, že sa náš rating bude zhoršovať.
Na druhej strane, nenastal panický nárast našich rizikových prirážok. „Taliansko je podobne ako Španielsko a Taliansko v rizikových prirážkach na správnej zostupnej trajektórií, ktorá odzrkadľuje aj meniace sa trhové podmienky. Slovensko ostáva stagnujúce na zvýšených úrovniach,“ hovorí Kočiš.
Očakávania investorov
Problém by podľa neho nastal, ak by sa napríklad nečakane zhoršila globálna situácia. „Vtedy by naše riziko išlo pravdepodobne strmo hore,“ myslí si analytik.
Väčšina ľudí pri investovaní nevyhľadáva odborné poradenstvo, po negatívnych skúsenostiach nedôverujú finančným poradcom
V pondelok bude ďalšia pravidelná aukcia našich dlhopisov. „Uvidíme, čo na to všetko povie trh,“ pokračoval Kočiš. Investori s vysokou pravdepodobnosťou podľa neho očakávajú, že dohodnuté pravidlá privedú Slovensko späť na cestu k zodpovednej konsolidácii.
V horšom prípade by nás, resp. peniaze investorov, v prípade problémov nakoniec pravdepodobne zachránil stabilizačný mechanizmus eurosystému. „To by však bol pre krajinu extrémne bolestivý proces, ako v Grécku,“ dodal Kočiš.