Hoci sa inflácia na Slovensku aktuálne drží na priemernej úrovni 2,7 %, predchádzajúce dva roky charakterizovala rekordná dvojciferná inflácia, čo motivovalo investorov k zváženiu investícií ako nástroja na ochranu hodnoty finančných prostriedkov.
Ako pokračovala analytička Wood & Company Eva Sadovská, priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, dosiahol od roku 2017 kumulovaný výnos 30 %. Teda 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci tretieho štvrťroku 2024 hodnotu 13-tisíc eur.
Negatívne ovplyvnenie pandémiou
Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 44,2 %.
Nákupné správanie Slovákov sa od revolúcie výrazne zmenilo, väčší výber a možnosti využívajú však naplno
Počas analyzovaného obdobia, teda za sedem rokov a deväť mesiacov, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä pandémiou COVID-19 na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022.
Najvýnosnejšie akciové a realitné fondy
Najvýnosnejšie boli z dlhodobého hľadiska akciové a realitné fondy. Akciové fondy dosiahli anualizovaný výnos 8,2 % a realitné 3,6 %. Uplynulé dva roky 2022 a 2023 pod vplyvom vojnovej agresie na Ukrajine a energetickej kríze môžeme označiť z pohľadu vývoja na finančných trhoch za turbulentné.
Záujem o investovanie do realít na Slovensku rastie, hodnota aktív dosiahla historické maximum
Zníženie výnosnosti nastalo v prípade takmer všetkých typov fondov. „Výnimkou boli realitné fondy, ktorých výnosnosť počas uplynulých dvoch rokov plynule z kvartálu na kvartál rástla,“ povedala Sadovská.