Banky sú od tohto roku zapojené do platobného systému IBAN, ktorý sľubuje rýchlejšie služby a operácie.
Slovensko sa stalo súčasťou priestoru SEPA, čiže Single Euro Payments Area a s touto zmenou prišla aj zmena formátu čísla účtu zo starého BBAN na IBAN. Táto skratka znamená International Bank Account Number a ide o tvar čísla účtu, ktorý má medzinárodnú štandardizovanú formu.
Kto všetko patrí do systému SEPA?
SEPA je tvorená viacerými krajinami – v prvom rade ide o krajiny Európskej únie, presnejšie Európskeho hospodárskeho priestoru. Sem patria Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.
Okrem nich patria do systému SEPA aj krajiny, ktoré nie sú síce členmi EPH, avšak pristúpili do tohto medzinárodného systému dodatočne – ide o Monako, Švajčiarsko a San Marino. No a do SEPA patria aj niektoré autonómne územia alebo pridružené oblasti, konkrétne Alandské ostrovy, Azory, Ceuta a Melila, Martinik, Guadalupe, Gibraltár, Madeira, Francúzska Guyana, Réunion, Kanárske ostrovy, Mayotte, Sv. Bartolomej, Sv. Martin a Sv. Pierre a Miquelon. IBAN využívajú aj Turecko, Izrael, niektoré balkánske krajiny a aj niektoré krajiny, ktoré nie sú členom ani EÚ, ani EHP.
Na čo slúžia IBAN a SEPA?
Cieľom SEPA je zjednotiť pravidlá a štandardy bezhotovostných medzibankových operácií a platieb. Dá sa povedať, že ide o akési zrušenie virtuálnych bankových hraníc medzi jednotlivými štátmi a krajinami, čo by malo prispieť k lepšiemu a efektívnejšiemu poskytovaniu bankových služieb. V rámci systému SEPA je možné zasielanie či prijímanie platieb za rovnakých podmienok a nezáleží pritom na geografickej polohe klienta.
IBAN je medzinárodný formát čísla založený na norme ISO 13616. Cieľom nového čísla účtu je pri cezhraničných a medzinárodných platbách umožniť efektívnejšie, presnejšie, menej chybové a rýchlejšie operovanie s medzinárodnými prevodmi. V podstate práve vďaka IBANu a SEPA by mali byť podmienky pre prevody medzi bankami a jednotlivé bankové operácie čo možno najlepšie a profitovať by z toho mali všetci.
Viete, ako zistiť IBAN alebo spraviť jeho výpočet z čísla účtu?
Na Slovensku má IBAN tvar 24 miestneho čísla, ktorého prvé dva znaky začínajú skratkou SK označujúcou práve Slovensko. Nasleduje špecifický kontrolný kód a za ním kód banky, ktorý má 4 znaky tak, ako aj v minulosti. Po kóde banky obsahuje IBAN 6 miestne predčísiel a následne už 10 miestne číslo účtu.
Na Slovensku už všetky banky používajú IBAN – väčšie ako SLSP, VÚB či ČSOB, ale aj menšie, ako sú napríklad Poštová Banka, Prima Banka alebo UniCredit Bank. Kontrola správneho čísla je najpresnejšia práve u nich, či už cez online banking alebo osobne na pobočke. Ak chcete vidieť, ako vyzerá vzor IBAN čísla, tu je jeho ukážka aj s vysvetlením, čo znamená v danom IBAN formáte čo:
Na overenie alebo zistenie IBANu slúžia viaceré nástroje. Niektoré sú voľne dostupné online cez internet, napríklad kalkulačka, validátor alebo generátor pre IBAN kód, avšak žiaden prevodník nemôže povedať, že IBAN na číslo účtu alebo naopak dokáže previesť so 100% presnosťou.
Ak chcete vedieť, aké číslo účtu v novom tvare máte vy, vaša banka vám to ukáže napríklad v internet bankingu. Druhou možnosťou je navštíviť banku osobne. V každom prípade platí, že na rozdiel od minulosti, kedy platby medzi bankami u nás ale najmä zo zahraničia alebo do zahraničia trvali rôznu dobu, dnes už platí pravidlo 24 hodín – práve do tohto intervalu by mal byť zrealizovaný prevod medzi bankami v rámci členských krajín SEPA používajúcich IBAN.